Chudnete? Toto by ste mali vedieť o vážení a meraní

24. septembra 2020
2826
 

Aj obezita môže negatívne pôsobiť na cirkuláciu krvi v dolných končatinách. Možno ste sa aj vy rozhodli zhodiť zopár kilogramov a my vám poradíme, ako sa správne vážiť aj merať.

Zmeny tela pri chudnutí je potrebné si zapisovať. Mať prehľad v mierach a váhe sa oplatí, keďže dokážu pekne motivovať v ďalšom napredovaní. Vďaka tomu môžete posúdiť, či idete správnou cestou, v čom sa treba zlepšiť, v čom ubrať a či sú zmeny vášho tela adekvátne k vášmu úsiliu. Aj keď je váženie hmotnosti dôležité, oveľa viac prezradia čísla z krajčírskeho metra.

Keď sa tuk mení na svaly

Ak ste sa rozhodli pre chudnutie formou upraveného jedálnička a pravidelného pohybu (aeróbne aktivity), formovanie postavy nenechá na seba dlho čakať. Podstatou chudnutia pri takomto nastavení je, že sa tuk mení na svaly. A tie sú objemovo menšie ako tuk najmä u ľudí pri štartovacej fáze formovania postavy. Zároveň majú vyššiu hustotu buniek, keďže priečne pruhované svalové vlákna vonkajšej svaloviny priliehajú k sebe tesnejšie ako bunky tukového tkaniva. Lenže, nestačí vedieť, že merať sa má, ale ako správne merať.

Čo a ako merať

  • S prvým meraním v rámci chudnutia sa radšej neponáhľajte. Odmerajte sa pred začatím chudnutia a potom najskôr o 3 až 4 týždne, aby sa výsledky stihli dostaviť.
  • Každodenné váženie či meranie môže skresľovať a vás zbytočne frustrovať.
  • Merajte sa v rovnaký deň a čas, ako sa odmeriate prvýkrát. Teda ideálne, napríklad prvý pondelok v mesiaci, aby ste si mohli výsledky porovnať. Najlepšie hneď ráno a nalačno.
  • Merajte zásadne najdôležitejšie časti tela. Teda obvody hrudníka, pása, bokov, stehien, lýtok, bicepsov a predlaktí. Platí, že jednotlivé časti sa merajú cez najširšiu alebo najužšiu časť. Najširšie časti meriame na hrudníku, bokoch, stehnách, lýtkach a predlaktiach. Stred meriame na bicepsoch. Najužšie časti meriame v páse zhruba v oblasti pupka.
  • Odporúčame merať pred veľkým zrkadlom, aby ste mohli skontrolovať či meriate správne. Byť oblečený iba v plavkách alebo v spodnej bielizni, nesťahujte brucho ani svaly. Krajčírsky meter by mal priliehať k povrchu tela, aby sedel správne.

Pravidelný pohyb prospieva organizmu aj nohám:

Pre zlepšenie cirkulácie krvi v organizme a najmä v dolných končatinách je pravidelný pohyb priam žiadúci. S ohľadom na nohy a ich kondícii je vhodná chôdza, rýchla chôdza, bicyklovanie či plávanie. Aby sa výsledky dostavili, je potrebné sa hýbať pravidelne, ideálne aspoň 30 minút denne. Prospešné sú aj špeciálne cviky na nohy, aby sa kondícia vašich nôh zlepšila a vy ste sa vyhli možným nepríjemnostiam ako svalová horúčka, kŕče či stuhnutie svalov.

 

Nohy si pýtajú dostatok výživy

Vedia jej však získať dostatok z bežnej stravy, ktorú konzumujete? Preto mnoho Slovákov vyhľadáva dvojkombináciu spomedzi výživových doplnkov s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, medzi ktoré patria aj MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg aescínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského, ktorý prispieva k normálnej činnosti cievnej sústavy. Dôvodom sú flavonoidy diosmín a hesperidín, ktoré majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Aescín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.

Ak chcete vedieť viac, sledujte stránky www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk.

Foto: Pixabay.com, Pixabay.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.