Koľko litrov vody minieme za deň? Číslo vás ohromí!

28. septembra 2018
6297
 

Vedeli ste, že viac ako miliarda ľudí nemá prístup k pitnej vode? Popritom nemá prístup ku kvalitnému zdroju pitnej vody 2 milióny ľudí. Základom tohto čísla sú bohužiaľ deti do 5 rokov.  Pozrite sa, koľko vody bežne minie človek za jediné ráno!

Čo môžeme považovať za pitnú vodu?

Pitná voda je voda v jej pôvodnom stave (alebo po úprave) určená na pitie, varenie, prípravu potravín alebo na iné domáce účely, bez ohľadu na jej pôvod. Jej hlavným indikátorom je zdravotná nezávadnosť. To znamená, že pitná voda nesmie obsahovať jedy, toxické, rádioaktívne, či biologicky škodlivé látky. Rovnako nesmie byť príčinou porúch zdravia a ochorení, ani pri dlhodobej konzumácii. Bez pitnej vody by nikto z nás nebol schopný prežiť. V prípade dospelého človeka, tvorí až 60 % tela a u novorodencov a detí, je tento pomer ešte vyšší.

Pozrime sa na bežné ráno

Vstaneme z postele, napijeme sa čistej vody (0,25 litra), nasleduje sprcha, umývanie vlasov (50 litrov) a zubov (0,5 litra). Zalejeme si horúcou vodou čaj alebo kávu (0,25 litra). Umyjeme si ovocie pod tečúcou vodou, naraňajkujeme sa (1,5 litra). Riad vložíme do umývačky a zvolíme rýchly program na zmyte nečistôt (20 litrov), alebo ho opláchneme v dreze (5 litrov). Spláchneme toaletu a odchádzame z domu (8 litrov). Práve sme minuli cca 80 litrov pitnej vody!

Takéto množstvo vody by zabezpečilo jednej rodine pitný režim na celý deň alebo naopak, jednému človeku asi na mesiac. A to sme nespomenuli pranie, polievanie, varenie, umývanie auta a ďalšie časté alebo zriedkavejšie činnosti. Pitná voda je luxus, čo si mnohí z nás neuvedomujú a berieme ju ako samozrejmosť. Zatiaľ čo my máme tendencie drahocennou tekutinou plytvať, sú oblasti, kde je pitnej vody nedostatok.

Spoločnosť Procter & Gamble sa rozhodla už po druhýkrát na Slovensku svojím projektom Čistá voda deťom podporiť obyvateľov dotknutých oblastí a poskytnúť im pitnú vodu. Ako? Vedci zo spoločnosti P & G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne organizmy a rozptýlené čiastočky. Pozrite si video, ktoré vyzerá ako zázrak! Prášok z balíčka sa nasype do znečistenej vody a zamieša sa. Čistenie trvá 30 minút a po uplynutí tohto času je možné vodu prefiltrovať a konzumovať. Vďaka dotáciám a partnerským organizáciám sa balíčky dostanú na tie správne miesta, kde zachraňujú životy.

Máte chuť pomôcť? Začať sa dá vždy šetrením vody, a navyše, dobročinnú kampaň môže do 2.10. podporiť každý. Stačí, ak si vo veľkoobchodoch Metro kúpite akýkoľvek produkt značky Procter & Gamble a zabezpečíte 1 deň pitnej vody pre 1 človeka v oblastiach s nedostatkom. 

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.