Ste tehotná? Pozor na nedostatok železa!

4. marca 2019
11629
 

Tehotenstvo je radostné obdobie, na ktoré sa väčšina žien mimoriadne teší. Očakávanie vytúženého potomka prináša množstvo úsmevných situácii. Netreba však zabúdať ani na správnu životosprávu a dostatok železa.

Každá budúca mamička sa v tehotenstve snaží dbať o svoje zdravie. Ak ste doposiaľ neužívali žiadne výživové doplnky, možno nezaškodí, ak si v tejto téme osvojíte základne znalosti. Doležitý pre tehotné ženy je dostatok železa. Svoje by o tomto určite vedela hovoriť aj známa slovenská moderátorka a herečka Kristína Tormová, ktorá si už raz tehotenstvom prešla.

Dôležité potraviny

Ak všetko v tehotenstve prebieha podľa plánu, žena môže chodiť takmer bez obmedzení do práce, športovať a venovať sa svojim koníčkom. Väčšina žien dnes v tehotenstve bez obáv cestuje a až do pôrodu je úplne samostatná. Príkladom nabitého pracovného harmonogramu je známa moderátorka a redaktorka Veronika Ostrihoňová, ktorá sa spolu s manželom Sajfom teší na príchod prvého dieťaťa. Poriadne rušný život má aj česká speváčka Ewa Farna, ktorá aj v tehotenstve koncertuje.

Ak ste neustále v pohybe, správny jedálniček je pre vaše telo mimoriadne dôležitý. Pestrá a rozmanitá strava by mala obsahovať dostatok železa, ktoré nájdeme v živočíšnej (hémové železo) ale aj rastlinnej forme (nehémové železo). Nevýhodou rastlinného nehémového železa je to, že sa do nášho tela nevstrebáva v takej miere, ako to hémové. Konzumácia mäsa je preto pre budúce mamičky oveľa prospešnejšou, než sa na prvý pohľad môže zdať. Na nákupnom zozname by nemalo chýbať hovädzie či bravčové mäso, prípadne strukoviny, listová zelenina a semiačka. Pri konzumácii nehémového železa nepite čaj, kávu, mlieko ani kakao, pretože tie dokážu vstrebávanie rastlinného železa znížiť.

Problém s nedostatkom železa

Ak má budúca mamička málo železa v krvi, dostavia sa nepríjemné príznaky. Ak túto situáciu dlhšie nerieši, môže byť ona a dieťa v ohrození. Anémia alebo chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa môže zapríčiniť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, v najhorších prípadoch až smrť plodu. To, či trpíte nedostatkom železa zistíte vďaka krvným testom. Dôležité je vedieť aj hodnoty železa, ktoré by mal organizmus prijať za deň. To sa v závislosti od stavu, v akom žena je neustále mení. Žena bez menštruácie by mala prijať asi 0,8 mg železa denne, žena na začiatku tehotenstva 2,5 mg/denne kým žena v treťom trimestri až 7,5 mg železa za deň.

Niektoré budúce mamičky bohužiaľ majú tú smolu, že ani pestrá a bohatá strava na vitamíny nestačí.  Vtedy sú mimoriadne dôležité doplnky stravy, ktoré telu dodajú dostatok železa. Mnoho žien si nevie vynachváliť Globifer forte, ktorý vyvinuli vo Švédsku. Problém s nedostatkom železa mala aj spomínaná herečka Kristína Tormová. „Tesne pred menštruáciou by som zožrala aj koňa. A to sa radostne ovulujúc cítim viac na vegánku, ktorá rada večeria párky a potrebuje tú paštétu, čo majú vo vieche na našej ulici. Za mäso by som počas týchto dní vraždila,“ priznala s nadhľadom.

Zdieľaj článok:

All Comments