Trápi vás únava? Môže byť za tým nedostatok železa!

19. marca 2019
5200
 

Stále sa vám chce spať, ste bledí a do ničoho sa neviete prinútiť? V tom prípade je dosť možné, že máte v krvi  nedostatok  železa. Tieto príznaky by ste určite nemali podceniť, pretože nedostatok železa môže vážne ohroziť kvalitu vášho života.

Málo železa v krvi spôsobuje, že sa vám ťažko dostáva kyslík do orgánov v tele a preto ste menej výkonní. Jednoducho nevládzete, lebo nemáte palivo – kyslík. Proti nedostatku železa môžete účinne bojovať aj doma tým, že železo efektívne a rýchlo doplníte.

Nedostatok železa môže byť vážny problém

Železo je základná mikroživna, vďaka ktorej majú prístup ku kyslíku všetky orgány v našom tele. Najväčšie zásoby železa máme v krvi, konkrétne v červených krvinkách, hemoglobíne. Čo sa s naším organizmom deje, ak máme nízke hodnoty hemoglobínu, čiže málo železa v krvi? Prvotné príznaky sú nenápadné. Ak sme nepozorní, ani si nemusíme všimnúť, že hladina železa klesla pod únosnú mieru. Sme unavení, ľahšie sa zadýchame, už pri ľahkých aktivitách sa nám silno rozbúši srdce, tepová frekvencia je vyššia ako je odporúčané. Neskôr sa príznaky zhoršia.

Môžeme sa dusiť a pri akejkoľvek záťaži, sme vyčerpaní a chronicky unavení. Tento akútny stav nazývame chudokrvnosť alebo anémia z nedostatku železa, ktorá je najčastejšou formou anémie. Keďže má naša krv menej hemoglobínu, má menšiu kapacitu pre transport kyslíka. O to viac musí srdce zvýšiť obrátky, aby pumpovalo častejšie krv cez orgány nášho tela. Organizmus je skvelý v tom, že nás svojimi reakciami a prejavmi upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Preto by ste žiadne príznaky nemali podceňovať a návštevu lekára by ste nemali zbytočne odkladať.

Nepríjemná chudokrvnosť

Poznáme veľa druhov anémie, najčastejšia je z nedostatku železa. Medzi najohrozenejšie skupiny patria tehotné ženy, od ktorých si berie železo aj bábätko v brušku. Druhou ohrozenou skupinou sú ženy, ktoré dlhodobo trpia silnou menštruáciou. Normálna strata krvi počas menštruácie je 80 ml. Viac ako tri štvrtiny slovenských žien si myslí, že je to viac. Pri normálnom krvácaní žena počas 3 hodín nespotrebuje viac ako 1 vložku alebo 1 tampón. Ak je to u vás viac, môžete trpieť na nedostatok železa. Ďalšou ohrozenou skupinou sú tínedžeri, ktorí veľmi rýchlo rastú a telo môžu nedostatočne zásobovať kvalitnou pestrou stravou bohatou na železo.

Ako doplniť železo?

Železo sa v strave vyskytuje aj v živočíšnej aj rastlinnej oblasti jedálnička. Železo v potravinách nájdeme podľa toho, akú formu hľadáme. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Hémové železo sa vie do nášho tela vstrebať niekoľkonásobne lepšie ako nehémové. Ak máte nedostatok železa, obohaťte svoj jedálniček o červené mäso (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však s čím potraviny s obsahom nehémového železa kombinujete a zapíjate. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.

Hémové železo je pre naše telo oveľa prijateľnejšie. Je to vďaka uvoľneniu molekuly hému z proteínov živočíšnej zložky stravy a jej aktívnym transportom do buniek tenkého čreva. Nehémové sa naopak musí  zmeniť z tromocného na dvojmocné a až to je schopné preniknúť do buniek nášho tenkého čreva. Hémové železo dokonca pomáha vstrebávať sa aj tomu nehémovému. Niekedy nepomôže ani dôkladne vyberaná strava, preto by sme mali siahnuť po tabletách železa s obsahom hémového železa, ktoré efektívne a bez tráviacich ťaažkostí doplnia jeho hladinu v organizme.

Revolučný Globifer forte

Mnohí skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať alebo s užívaním skončia úplne. Prípravkov na dopĺňanie železa množstvo, ale dôležité je vybrať si taký, ktorý obsahuje prírodné hémové železo. Dopĺňanie bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Do tela sa vstrebáva v celku a bez zvyšku, takže nič nedráždi sliznicu žalúdka a čriev. Nevstrebané prírodné hémové železo je pre organizmus neškodné a neirituje tráviaci trakt užívateľa. Globifer forte obsahuje fortifikované hémové  železo a je vhodné aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje žiadna potravina. Vďaka Globifer forte určite získate svoje zásoby železa rýchlo naspäť, bez zbytočných obmedzení a ťažkostí s trávením.

Foto: Pixabay.com, Tumblr.com

Zdieľaj článok:

All Comments