Steven Pinker: Priemerné IQ rastie každú dekádu

19. septembra 2018
4933
 

Harvardský profesor Steven Pinker a autor knihy Enlightment Now je optimista, ktorý predpovedá novú vlnu osvietenstva. Hovorí, že by sme nemali byť voči svojmu okoliu takí skeptickí, pretože štatistiky hovoria jasne:

  • Máte približne 37 násobne nižšiu šancu, že vás zasiahne blesk ako na začiatku storočia. Ale nie preto, že by bolo menej búrok. Skôr preto, že máme lepšie schopnosti predpovedať počasie, lepšie vzdelanie v oblasti bezpečnosti a viac ľudí žijúcich v mestách.
  • Čas strávený pri praní šiat klesol z 11,5 hodín v týždni v roku 1929 na hodinu a pol v roku 2014. Toto napríklad umožnilo ženám venovať sa iným činnostiam a záľubám.
  • Je oveľa menej pravdepodobné, že zahyniete v práci. Každý rok na následky pracovných úrazov v U.S. zahynie približne 5 tisíc ľudí. V roku 1929, kedy bola populácia iba dve pätiny zo súčasnej, zomrelo v práci 20 tisíc ľudí za rok. V minulosti sa pracovné úrazy považoval za nevyhnutnú súčasť podnikania, dnes máme k dispozícii oveľa viac vedomostí a možností ako im predchádzať.
  • Globálne priemerné IQ rastie približne o 3 body každú dekádu. Mozog detí sa vyvíja rýchlejšie vďaka lepšej výžive a čistejšiemu prostrediu. Vzdelávanie sa tiež mení a podporuje analytické schopnosti. Zoberte si len fakt ako používame mobily len pomocou rôznych symbolov a koľko si toho musíme pamätať, keď sa chceme zorientovať v sieti MHD.
  • Vojna je nelegálna (a ani sa už nevypláca). Táto myšlienka sa zdá byť samozrejmá, ale pred vytvorením OSN v roku 1945, nemala žiadna inštitúcia moc zastaviť vojnové ťaženie rôznych krajín. Aj keď tu boli určité výnimky, systém medzinárodných sankcií a intervencií sa ukázal ako funkčný.

Žijeme si lepšie

Ľudia žijú dlhšie, sú zdravší, šťastnejší a predsa sa niekedy cítia pod psa. Steven Pinker v knihe vysvetľuje prečo sme občas pesimisti a ako naše inštinkty ovplyvňujú svet. Ak to zjednodušíme, tak ide o nesúlad medzi skutočným progresom a našim vnímaním tohto pokroku. Je to ťažká téma pre psychológov typu Pinkera alebo Roslinga, ale v skratke, akosi sme si nevšimli, že ako dobre sa máme.

Tak už prestaňme na všetko nadávať a trochu si užívajme fakt, že do nás neudrie blesk.

Foto: Facebook, zdroj: Gates Notes

Zdieľaj článok:

Comments are closed.