Slovenskí študenti nakrútili akčný film plný hollywoodskych efektov!

7. februára 2019
8418
 

Dvojica bývalých študentov automobilovej mechatroniky z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa v škole rozhodne nenudí. Namiesto posedávania v bare svoj voľný čas využili oveľa efektívnejšie a nakrútili film inšpirovaný známym blockbusterom.

Máte radi Marvelovky? V tom prípade by ste mali minimálne spozornieť. Akčné filmy plné efektov totiž nie sú ničím nemožným ani v našich končinách. Dôkazom toho je študentský film Avengeri: Päť kameňov mechatroniky. Desaťminútová snímka pritom ponúka oveľa lepšie vizuálne efekty, ako niektoré slovenské, či zahraničné veľkofilmy. „Všetky efekty mal na starosti Oto Haffner, ktorý sa po dlhej dobe vrátil k tejto náročnej ale zároveň zaujímavej činnosti. Ich tvorba do nového filmu sa meria v desiatkach až vyše stovke hodín práce,“ prezradil jeden z dvojice mladých vedcov.

„Filmovaním sa zaoberáme už od strednej školy, kde sme pred vyše 11 rokmi k stužkovej slávnosti natočili film Harry Potter a Bazový prútik. Momentálne pôsobíme na Ústave automobilovej mechatroniky FEI STU ako mladí vedeckí pracovníci. Cieľom filmu je atraktívnou formou predstaviť mladej generácii mechatroniku ako moderný odbor pre 21. storočie, ktorý v sebe spája informatiku, automatizáciu, mechaniku a elektronické systémy. Stredoškoláci totiž často nevedia, čo mechatronika je. Vo filme je využitá paralela medzi jednotlivými aspektmi univerza (Kameňmi nekonečna) a medzi 4 oblasťami mechatroniky (Kamene mechatroniky). Piaty kameň bude vo filme pôsobiť ako zdroj napätia a momentu prekvapenia,“ dodal Erik Kučera.

Náročná príprava

Na prvý pohľad sa môže zdať, že príprava 10-minút trvajúceho filmu nie je nič náročné, no opak je pravdou. Nakrúcaniu totiž predchádzala náročná príprava. „Oto Haffner mal na starosti réžiu, strih a vlastne kompletnú postprodukciu. Ja som zabezpečoval scenár a produkciu, teda komunikáciu s hercami, plánovanie celého projektu, jeho propagáciu a podobne. Od začiatku sme si uvedomovali, že ide o náš najkomplexnejší projekt za posledných 10 rokov. Celý projekt mal takmer nulový rozpočet, kolegovia nám pomáhali z nadšenia pre dielo, využívali sme v podstate len existujúce zariadenia, priestory, softvéry pre strih videa a podobne,“ priznal Erik Kučera, ktorý prezradil aj to, že samotné nakrúcanie zabralo zhruba 8 dní. Celá produkcia trvala asi 7-8 mesiacov.

Na úlohu v akčnom filme sa dokonca nechalo nahovoriť aj pár vyučujúcich. „Náš kolega doktorand sa volá Erich Stark, takže toto meno sme samozrejme kreatívne využili. Dokonca sa na vlastné náklady nechal barberom pretvoriť podľa komiksovej predlohy. Časom sme si uvedomili, že ďalší z doktorandov sa trochu podobá na Kapitána Ameriku, takže toto sme tiež do videa zahrnuli. A postupne sme ďalej zapracovávali takéto detaily až bola celá skladačka hotová.“

Zdieľaj článok: