Červené oči môžu signalizovať závažné ochorenie!

18. marca 2019
9446
 

Každý z nás pozná ten nepríjemný pocit, keď vás škriabú oči a máte začervenanú očnú sliznicu. Štípanie, rezanie, pálenie a svrbenie očí môže vyústiť až do nepríjemnej bolesti očí. Všetky tieto iritujúce pocity spolu s vizuálnymi zmenami ako opuch a začervenanie môžu mať mnoho príčin a v žiadnom prípade ich netreba ignorovať.

Začervenanie očí môže byť spôsobené únavou či zvýšenou námahou. Ak sa problémy opakujú, určite by sme ich nemali podceňovať. Začervenanie očí spôsobuje rozšírenie či zmnoženie spojivkových ciev. Ak je sfarbenie tehlovo červené, ide o spojovky či podráždenie spojivky. Jednotlivé cievy sú posplietané a sú zreteľne viditeľné. Pri vážnejších zápaloch a niektorých patologických stavoch oka prechádza zafarbenie oka až do tmavočervenej farby.

Spoľahlivé očné kvapky

Dlhé namáhanie očí (pozeranie do monitora počítača, čítanie pri slabom osvetlení a pod.) môže spôsobiť začervenanie očí, ale aj ďalšie príznaky syndrómu suchého oka. Pre okamžitú úľavu doprajte svojim podráždeným a suchým očiam prirodzené zvlhčenie umelými slzami Hyal Drop multi. Vďaka ich jedinečnému zloženiu s kyselinou hyalurónovou bez konzervačných látok sú účinnou zdravotníckou pomôckou pri týchto stavoch.

Medzi ďalšie možnosti, kedy sa očná sliznica zafarbí načerveno, patrí napríklad alergia či prítomnosť cudzieho telesa v oku. Medzi závažnejšie diagnózy, ktoré môžu červené oči indikovať, patria zápal spojiviek alebo dúhovky, akútny glaukóm (zvýšenie vnútroočného tlaku), krvácanie pod spojivkou či rôzne infekcie častí oka. Červené oči v mnohých prípadoch môžu byť predzvesťou závažnejšej poruchy zraku alebo dokonca príznakom mnohých systémových ochorení (cukrovka, reumatické choroby, systémové ochorenia ciev a ochorenia štítnej žľazy, infekčné choroby, nádory a pod.).

Ako sa zbaviť problémov?

Syndróm suchého oka je civilizačná choroba, pri ktorej dochádza k zníženiu produkcie sĺz alebo ide o nesprávne zloženie slzného filmu. Najlepším pomocníkom na zmiernenie akútnych príznakov syndrómu suchého oka sú kvapky do očí. Najlepšie očné kvapky sú umelé slzy bez konzervačných látok s obsahom ideálneho pomeru kyseliny hyalurónovej, ktorá zabezpečí hydratáciu očnej sliznice. Presne také sú očné kvapky Hyal Drop multi.

Ak trpíte na suché oči celoročne, čiže máte červené, unavené či podráždené oči, dokonca pociťujete bolesť oka pri žmurkaní, neváhajte s liečbou oka umelými slzami Hyal Drop multi bez konzervantov, ktoré sú vhodné aj pre citlivé oči. Zároveň je dôležité, aby ste obmedzili príčiny, ktoré syndróm suchého oka spôsobujú. Starostlivosť o oči v takomto prípade zahŕňa aj:

  • Vyhýbanie sa prašnému, zafajčenému a veternému prostrediu.
  • Nosenie ochrany očí – okuliarov (aj slnečných) alebo aj pokrývky hlavy
  • Vyhýbanie sa klimatizovanému prostrediu.
  • Vyhýbanie sa častému striedaniu teplého a studeného prostredia.
  • Vyhýbanie sa ostrému svetlu.
  • Úprava denného režimu – dostatočný spánok, obmedziť pobyt pred počítačom či televíziou, dostatok tekutín, obmedziť trvalé nosenie kontaktných šošoviek a pod.

Foto: Pixabay, Tumblr

 

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.