Raj pre všetkých jachtárov. Britské Panenské Ostrovy vás nesklamú!

12. marca 2019
3969
 

V januári 2019 sme otestovali silu vetra v exkluzívnej karibskej destinácii, ktorú domáci nazývajú skrátene BVI – British Virgin Islands. Destinácia známa najmä z nedávneho vyčíňania hurikánu Irma je už v celkom dobrej kondícii. V marínach a zálivoch sa dá stretnúť ešte zopár vrakov, ale reštaurácie a pobrežné bary fungujú. Teda okrem najznámejšieho – Bomba Shack – ten hurikán zničil úplne a jeho legendárne party počas mesačného splnu sú teda minulosťou. Nevadí, počas týždňa na lodi je alternatív viac ako dosť. Prinášame vám niekoľko tipov pre BVI.

Britské Panenské Ostrovy sú známou jachtárskou destináciou, chodí sa sem najmä za plachtením na mori. BVI sú považované za jachtársky raj, keďže ich tvorí 60 rôznych ostrovov a ostrovčekov. S prenajatím plachetnice alebo katamaránu nie je problém, funguje tu väčšina chartrových spoločností známych z Európy. Vzdialenosti medzi ostrovmi sú príjemné, do hodiny sa dá presunúť z ostrova na ostrov a užívať si tropickú klímu na niektorej z pieskových pláží. Vietor je stabilný severozápadný, takže navigácia je jednoduchšia.

Naše putovanie sme začali na hlavnom ostrove Tortola, v meste Roadtown, ktoré nám ponúklo dobré zásobovacie východisko a reštauráciu s príjemným raňajkovým menu. Kúsok od maríny sa nachádza prvá rumová destinácia Pusser’s Pub, rodisko legendárneho kokteilu Painkiller, čo je vlastne rum s ananásovým a pomarančovým džúsom s nastrúhaným muškátovým orieškom.

Posilnení Painkillerom sa presúvame na Peter Island, kde v zálive kotví bar a reštaurácia na vode nazvaná podľa piráta Williama Thorntona – Willie T. Bar na lodi je, jemne povedané nekonvenčný, s množstvom originálnej zábavy, o ktorú sa do rána starajú neúnavní barmani.

Z Peter Island je kúsok na Beef Island, na ktorom sa nachádza aj hlavné letisko BVI, na ktoré sa lieta zväčša z niektorého z ďalších karibských ostrovov, kde majú viac miesta na pristátie väčších lietadiel. Priamy let z Európy alebo USA na BVI neexistuje. Dá sa sem letieť karibskými spoločnosťami z Antiguy, Portorika alebo St.Marteen. Beef Island má okrem letiska pekný záliv Trellis Bay, ktorý je dejiskom najpopulárnejšej “fullmoon” party na ostrovoch.

Ďalší deň sme strávili na ostrove Virgin Gorda s pekným koralovým útesom a pirátskou reštauráciou na pobreží, kde nás okrem Painkillera zmohol aj miestny Jack Sparrow, ktorý sa snažil o zábavnú show. Virgin Gorda je jeden z najzaujímavejších ostrovov, pretože obsahuje prírodný úkaz The Baths, obrovské skaly rozhádzané po pobreží.

Na Cooper Islands sme objavili výbornú malú piváreň, ktorá varí remeselné pivo len za použitia solárnej energie. Je to zároveň vhodné miesto na potápanie ak sa niekto nebojí malých žralokov, korytnačiek a väčších barakúd, ktoré sa s obľubou schovávajú pod loď. Severne od Tortoly sa nachádza ostrov pomenovaný podľa ďalšieho piráta – Jost Van Dyke. V tamojšom Foxy’s bare zažijete pravú karibskú náladu s opekačkou, rebierkami a rôznym pivom. Len na skok od Jost Van Dyke je ďalšia destinácia na Tortole, Sugar Cane Bay, kde Painkiller tečie potokom a pláž nemá žiadnu chybu. Ak radi plachtíte na mori, tak BVI sú jednoznačne destinácia, ktorú by ste aspoň raz za život nemali vynechať.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.