Bohatá vôňa a chuť Japonska menom Matcha

16. októbra 2020
2274
 

Už ste vyskúšali matchu? Výnimočný zelený čaj z Japonska vás očarí svojou nezvykle krásnou zelenou farbou a prekvapí hlbokou chuťou.  Aké tajomstvá skrýva tento, u nás stále vyhľadávanejší, nápoj? 

Matcha je japonský mletý čaj spravidla vytvorený zo špeciálneho zeleného čaju. Tieto čaje patria medzi najstaršie odrody japonských zelených čajov, ktoré sa tradične, viac ako 800 rokov, používajú pri zenových buddhistických ceremóniách. Už v 3. storočí bola matcha veľmi obľúbená ako liečivý elixír, ktorý si neskôr s obľubou vychutnávala šlachta či budhistickí mnísi. Spôsob, akým matchu pijeme aj dnes priniesol z Číny práve japonský buddhistický mních Eisai. Jemne pomletý prášok z lístkov zeleného čaju nasypal do 75 stupňovej vody a následne čaj s vodou vymiešal  metličkou časen do hodvábne zelenej peny.

Z plantáží až do šálok

S dôrazom na detail sa čaj dostáva z plantáží až do našich šálok, predcháza tomu však stáročiami overený proces. Všetko sa začína na čajových plantážach. Tie sú štyri týždne pred ručným zberom zbavené 90% prirodzeného svetla – zakrývajú sa  plachtami. Čajovým lístkom sa tak zvýši obsah chlorofylu. Následne po procese sušenia sa lístky pomaličky pomelú na žulových kameňoch, kde prichádza k minimálnemu treniu a lístky sú schopné zachovať si chlorofyl a tak aj výrazne zelenú farbu.

Matcha čajový rituál pre harmonický život

Hovorí sa, že matcha čaj by mal vniesť do života viac pokoja a harmónie. Verili tomu aj japonský samurajovia, ktorým mal práve matcha čajový rituál vniesť  pokoj do ich často búrlivého života. Matcha okrem priaznivých účinkov na telo aj dušu okúzli aj vaše chuťové poháriky svojou jemne sladkou chuťou.

Nečakané kombinácie, ktoré stoja za ochutnanie

Matcha je čoraz vyhľadávanejšia aj u nás. Vychutnávať si ju môžeme v najrôznejších podobách – ako samotný matcha čaj, v zmrzline, v cukrovinkách a dokonca aj v káve. Práve teraz môžete v Costa Coffee vyskúšať jej jedinečné prepojenie s obľúbeným kávovým nápojom Flat white. Nápoj Matcha-aníz flat white z jesennej ponuky vás dostane svojou vyváženou chuťou aj poriadnou dávkou energie. A tá sa bude počas pochmúrnych dní určite hodiť každému z nás!

Zdieľaj článok:

Comments are closed.