Boli sme naozaj na mesiaci? Ryan Gosling v tom má jasno!

25. októbra 2018
4268
 

Pred päťdesiatimi rokmi sa pol miliardy ľudí tlačili pred televízormi, aby v priamom prenose sledovali pristátie trojčlennej posádky Apollo 11 na mesiaci. NASA oslavuje tento rok 60 výročie od svojho vzniku, a preto nie je prekvapením, že sa v kinách objavil film Prvý človek, ktorý zachytáva túto jedinečnú historickú udalosť. Hlavnú úlohu si v ňom zahral talentovaný Ryan Gosling, ktorý by si za stvárnenie tejto postavy zaslúžil minimálne nomináciu na Oscara.

Mnohí veria konšpiračným teóriám, že človek sa na mesiac nikdy nedostal a záznam tejto legendárnej udalosti je iba podvrh. Dráma Prvý človek nám ale ukazuje priebeh podľa skutočných udalostí. Zameriava sa na život a osobnú tragédiu Neila Armstronga. Film ho ukazuje ako chladného intelektuála, vždy smrteľne vážneho a neschopného otvoriť sa vlastnej manželke a deťom no zároveň inteligentného civilného inžiniera a astronauta, ktorého veta: „Je to malý krok pre človeka, no obrovský krok pre ľudstvo,“ sa stala legendárnou a pozná ju celý svet.

Réžie sa zhostil Damiena Chazella, ktorý stojí za hudobnými filmami La La Land a Whiplash. Prvý človek pracuje pri svojom rozprávaní s dvomi polohami. Jednou je rodinný život Neila Armstronga (Ryan Gosling). Vzťah s manželkou (Claire Foy), ktorú môžu diváci poznať zo seriálu The Crown a ich deťmi. Ten však nie je jadrom príbehu, no pre vykreslenie postáv je napriek tomu nedielnou súčasťou príbehu. Hlavným motívom je však budovanie vesmírneho programu s cieľom dobyť Mesiac. Pri každom lete ide o život, človek sa obáva o osudy ďalších astronautov a očakáva tragické straty. Subjektívna roztrasená kamera, retro filter a efektný strih dávajú pocit, akoby bol divák na mieste a všetko s Neilom zažíval. Divákov čaká vyše dvoch hodín strhujúcich emócií, silných a uveriteľných hereckých výkonov, počas ktorých sa určite nebudú nudiť.

Ryan Reynolds sa do úlohy vcítil famózne a pri najtragickejších scénach nechýbajú zimomriavky. „Predtým ako som začal nakrúcať Prvý človek prečítal som si knihu a uvedomil som si, že neviem nič o Neilovi, jeho manželke a ich rodine. Bola to najnáročnejšia úloha, akú som kedy hral. Nielen preto, že Neil je ikonická postava dejín. Bol niekoho otec a manžel,“ priznal známy herec.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.