Aký má vplyv kyselina hyaluronová na naše oči?

17. januára 2020
3331
 

Unikátnosť kyseliny hyalurónovej bola dokázaná už veľakrát. Jej všestranné využitie v medicíne či kozmetike je všeobecne známe a intenzívne aplikované. Vedeli ste o tom, že okrem iného môže výrazne ovplyvniť aj náš zrak?

Naše telo produkuje kyselinu hyalurónovú prirodzene a jej úlohou je viazať vodu. Molekula kyseliny hyalurónovej môže, v pomere k svojej hmotnosti, viazať obrovské množstvo vody. Hyaluronát skutočne zväčší svoj objem niekoľkonásobne a tým získava vysoký stupeň viskozity. Kyselina je prítomná hlavne v chrupavkách, v očných a kĺbových tekutinách, spojivovom tkanive a je nevyhnutná pre bunkové delenie. Navyše, vzhľadom k chemickým interakciám, sa kyselina hyalurónová dokáže dobre prichytiť na povrch tkanív a tým podporuje hojenie rán. Slúži tiež ako mazivo pri pohybe všetkých kĺbov.

Zázrak menom kyselina hyalurónová

Všestranné využitie tejto látky dokazuje nespočetné množstvo produktov, ktoré kyselinu obsahujú. Ako v oblasti medicíny, tak v oblasti kozmetiky. Účinky kyseliny hyalurónovej by sme mohli v krátkosti definovať takto:

  • využíva sa na liečbu syndrómu suchého oka, pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky unavených a podráždených očí,
  • bojuje proti opuchom nosovej sliznice, podporuje vykašliavanie a pomáha pri zmierňovaní príznakov alergickej či chronickej nádchy,
  • pomáha urýchliť proces hojenia rán po operáciách,
  • zmierňuje bolesti, opuchy a tvorbu jaziev pri zraneniach,
  • široké využitie v estetickej kozmetike, atď.

Nájdete ju aj v očných kvapkách

Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa kyselina hyalurónová stala najdôležitejšou zložkou očného roztoku Hyal-Drop multi a to v najvyššej koncentrácii spomedzi všetkých umelých sĺz predávaných na Slovensku. Zdravotnícka pomôcka Hyal-Drop multi obsahuje až 2,4 mg/ml kyseliny hyalurónovej v roztoku. Len jedna kvapka do každého oka prinesie vašim očiam dlhotrvajúcu úľavu vo forme okamžitého a intenzívneho zvlhčenia. Vďaka optimálnej konzistencii roztoku zostáva kvapka po vkvapnutí na povrchu oka a v slznom filme. Priamo tam pomáha pri úľave od nepríjemných príznakov podráždených a unavených očí. Zároveň vďaka prírodnému zloženiu bez konzervačných látok je táto zdravotnícka pomôcka vhodná aj pre citlivé oči a môžete ju používať tak často, ako potrebujete.

Čo sa deje v našom oku?

Pri liečbe syndrómu suchého oka zdravotníckou pomôckou Hyal-Drop multi sa využívajú najmä neuveriteľné absorpčné vlastnosti kyseliny hyalurónovej. V tomto procese vysoká viskozita kvapiek vedie k vytvoreniu stabilného slzného filmu, čím prichádza k úľave od nepríjemných príznakov podráždených a suchých očí. Molekuly kyseliny hyalurónovej doslova nasajú do seba vodu, ktorá sa po vkvapnutí kvapiek dostane do očnej sliznice a zvlhčuje rohovku a spojivku. Okrem toho je kyselina hyalurónová schopná prichytiť sa na povrchu oka, čiže dlhú dobu zostáva na oku, kde blahodarne pôsobí. Vytvorený ochranný hydrofilm na oku znižuje trenie medzi očným viečkom a rohovkou. Vďaka tomu podráždené oči pociťujú úľavu.

Foto: Pixabay.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.