Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Združeniu sa počas tohto obdobia podarilo zriadiť Centrá pomoci v Bratislave, v Martine a v Košiciach. O prácu nemajú núdzu, keďže každoročne pribudne na Slovensku až okolo 40 000 prípadov onkologických ochorení. Liga proti rakovine okrem toho, že šíri osvetu o tomto zákernom ochorení, dáva do povedomia informácie o dôležitosti prevencie, má v portfóliu aj množstvo projektov, ktoré pomáhajú onkologickým pacientom. K jednému z veľmi užitočných patrí aj Vystrihaj sa Slovensko, ktorý počas leta a jesene opäť podporili ikonická značka Pantene a 101 DROGERIE.
Nádorové ochorenia patria medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku. Spočiatku sa nemusia prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. Na ich systematické vyhľadanie a včasné zachytenie je určený skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. ,,Často počúvame, že sa dlho čaká na prehliadky. Radšej si ale na ne dlhšie počkať, lebo včas zistená diagnóza, ktorá je v počiatočných štádiách liečiteľná a vyliečiteľná, nám ušetrí množstvo času, ktorý pri zanedbaní starostlivosti o zdravie musíme následne venovať liečbe – a výsledok kvôli oneskoreniu nemusí byť vždy dobrý,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine. Vyše 20 rokov je výkonnou riaditeľkou Ligy proti rakovine.
Jedným z poslaní organizácie je pomáhať pacientom prekonať najťažšie obdobie života v dôsledku ochorenia, ktoré neraz sprevádza liečba chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy napriek osvete veľkým strašiakom. Na jeho prekonanie predovšetkým pre ženy vznikol i projekt Vystrihaj sa Slovensko. ,,Hlavným cieľom projektu od jeho zrodu bolo pomôcť ženám, ktoré o svoje vlasy prišli v dôsledku onkologického ochorenia, prekonať traumu zo straty vlasov, prinavrátiť im sebavedomie, pomôcť im preklenúť i týmto spôsobom obdobie náročnej liečby. Žiaľ, stretávame sa s prípadmi, kedy ženy odmietajú absolvovať chemoterapiu práve kvôli strate vlasov,“ vysvetľuje Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.
Darovanie vlasov je gestom spolupatričnosti
Projekt Vystrihaj sa Slovensko podnietil záujem verejnosti a vlasy na parochne pre pacientky darujú celoročne nielen ženy a dievčatá, ale aj muži. Počas leta a jesene mohli ľudia projekt podporiť aj kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. „Z každého produktu zakúpeného od 27.7. do 27.9. darovala značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu parochní z pravých vlasov pre onkologických pacientov alebo kúpu hotovej parochne.
Spolu sa nám, vďaka vám, podarilo vyzbierať 9 110 euro. V Pantene máme veľkú radosť z toho, ako sa darí celému projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý touto aktivitou zďaleka nekončí, darovať korunu krásy iným môžete aj naďalej. Je to krásne gesto spolupatričnosti,“ zhodnotila Barbora Líška Kratochvílová, marketingová riaditeľka spoločnosti Procter&Gamble. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvomi rôznymi spôsobmi. Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú v Lige dokážu pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Parochne samozrejme Liga proti rakovine poskytuje bezplatne.
Základné podmienky darovania vlasov:
- Minimálna dĺžka vlasov je 40 cm.
- Darované vlasy by mali byť nefarbené/farbené je možné darovať iba pokiaľ boli farbené na svetlé odtiene.
- Každé vlasy musia byť správne odstrihnuté a to v smere rastu.
Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa Slovensko nájdete na vystrihajsaslovensko.sk