Zhoršil sa vám zrak? Otestujte si svoje oči!

16. februára 2019
4742
 

S pribúdajúcim vekom všetko na našom tele starne a ani oči nie sú výnimkou. Často berieme dobrý zrak ako samozrejmosť a správnu starostlivosť zanedbávame. Nezáujem o naše oči sa nám neskôr môže vypomstiť, pretože zmeny vo videní môžeme postrehnúť už neskoro. Aj preto sú pravidelné kontroly u očného špecialistu nutnosťou, ktorú by ste mali absolvovať aspoň raz za dva roky. Je dokázané, že poškodenia sietnice sa v ranom štádiu dajú zachytiť len odborným vyšetrením. Zhoršeniu zraku však môžete aj predchádzať. Ako? Začnite výživou.

Prospešná strava

Správna výživa dokáže významne ovplyvniť zdravie vašich očí. Vyhýbajte sa nezdravým jedlám a znížte príjem potravín z bielej múky. Zároveň svoj jedálniček obohaťte o omega-3 mastné kyseliny, luetín a zeaxantín. Ochrániť oči proti voľným radikálom vám zase pomôžu vitamíny A, C, E a zinok. Bez výčitiek si preto môžete pochutnávať na rybách, orechoch, listovej zelenine, ale aj pomarančoch, brokolici, vaječných žĺtkoch či celozrnnom pečive.

Cielená výživa očí

Ak by ste chceli zjesť všetko prospešné pre vaše oči v ideálnom pomere, bolo by to pomerne zložité. Aj preto sú tu veľkí pomocníci – výživové doplnky Ocuvite – ktoré vám s ľahkosťou doplnia do tela potrebné látky. Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov. Vyvážená kombinácia kvalitných výživových látok má blahodarný účinok na oči. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E.

Cielená výživa pre oči – Ocuvite – pomáha neutralizovať voľné radikály a redukuje oxidačný stres. Kombinuje také živiny, ktoré si náš organizmus  nedokáže sám vytvoriť a preto je potrebné prijímať ich zo stravy alebo vo forme výživových doplnkov Ocuvite.

Záhadný luteín a zeaxantín

Takmer všetci vieme, že vitamíny C a E nás zbavujú voľných radikálov a omega-3 mastné kyseliny zvyšujú pružnosť ciev. Tým dopomáhajú správnemu prekrveniu očí a očnej sietnice. Na čo však potrebujeme luteín a zeaxantín? Ich úloha je pri videní kľúčová. Nazývame ich žlté pigmenty alebo žltá škvrna či makula a nachádzajú sa uprostred sietnice. Iba vďaka nim vie sietnica poriadne zaostriť! A o tom, kedy potrebujeme mať poriadne zaostrené, ani nemusíme písať… Výnimočný luteín okrem výživnej funkcie pôsobí aj ako biologické „slnečné okuliare“, takže chráni oči pred UVA a UVB lúčmi.

5 vecí, ktorým sa radšej vyhýbajte

Väčšinou sa nám videnie začne kaziť až s pribúdajúcim vekom, ale vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré zhoršujú zrak, môžeme kedykoľvek. Ktoré to sú?

  • Ak fajčíte, prestaňte. Ak nefajčíte, nikdy nezačnite. Fajčenie vám do života prinesie len negatívne veci, nikdy nič pozitívne.
  • Strážte si svoju hmotnosť. Nadváha a nedostatok pohybu úzko súvisia s poškodením zraku.
  • Chráňte si oči pred slnkom a mechanickým poškodením. Zakúpte si kvalitné slnečné okuliare a nezabudnite nosiť tie ochranné pri všetkých špecifických prácach doma či v záhrade.
  • Vyhýbajte sa dlhému sledovaniu televízie alebo monitoru počítača. Pomôžu krátke prestávky, kedy si oči oddýchnu.
  • Alkohol konzumujte s mierou. Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k vysokému krvnému tlaku, čo sa môže negatívne podpísať na zdraví vašich očí.

Otestujte svoj zrak pomocou Amslerovej mriežky

Pozerajte sa na mriežku asi z 30 cm vzdialenosti. Najskôr jedným okom, potom druhým. Ak pozorujete akékoľvek zmeny vo videní, napríklad pokrivené alebo prerušované čiary, či tmavé škvrny, ihneď sa objednajte k očnému lekárovi.

AMSLEROVÁ MRIEŽKA

Keď ste počas testovania žiadne zmeny vo videní nezaregistrovali, gratulujeme vám. Napriek pozitívnemu výsledku vám však odporúčame chodiť na pravidelné kontroly (aspoň raz za dva roky) k očnému špecialistovi, ktorý vie vďaka svojim prístrojom skontrolovať omnoho viac ako tento jednoduchý test.

Odporúčania na záver

Krátko a výstižne. Vďaka čomu ostanú vaše oči dlho mladé a zrak ostrý ako britva?

  • Kvalitná strava.
  • Cielená výživa pre oči.
  • Vyhýbanie sa rizikovým faktorom.
  • Pravidelné kontroly u očného špecialistu.

Foto: Pixabay.com 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.