Zhoršujúci zrak by ste si mali nechať skontrolovať čo najskôr

22. júna 2021
1920
 

Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom sú jednotlivé časti tela oveľa viac opotrebené a neplnia už svoju funkciu na 100 %. Oči nie sú výnimkou. Strácanie dobrého zraku, najmä ak sme naň zvyknutí, je pre mnohých nepríjemným príznakom toho, že už nemajú 20 rokov. Brali ste dobrý zrak ako samozrejmosť a doteraz ste sa oň nestarali? Je najvyšší čas to zmeniť.

Máte pocit, že váš zrak sa v posledných rokoch zhoršuje? V tom prípade by ste nemali čakať. V prevencii sa zamerajte hlavne na kvalitnú stravu a cielenú výživu pre oči. Zároveň kondícii vašich očí pomôžete, keď sa budete vyhýbať rizikovým faktorom (fajčenie, nadváha, dlhé sledovanie TV a pod.), ktoré zrak prirodzene zhoršujú. Určite s návštevou očného lekára neotáľajte a pri prvých príznakoch zhoršovania zraku sa zastavte na kontrolu očí u svojho očného lekára.

Kedy je ten správny čas?

„Keď som si nevedela v obchode prečítať zloženie kupovanej potraviny,“ to bol presne moment, kedy sa Monika rozhodla konečne s tým svojím zrakom niečo urobiť. „Večer som si nevedel prečítať správu na mobile,“ bol zase TEN moment pre Petra. Oliver dopadol horšie. Pre svoj slabnúci zrak spadol z bicykla a zlomil si nohu. Hovoríte si, kedy je ten správny čas navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť? Nečakajte, až kým váš zrak úplne zlyhá. Mohli by ste dopadnúť ako Kamil, ktorý návštevu odkladal príliš dlho, až mu lekár oznámil závažnú diagnózu. „Začínal som vidieť rozmazane, pričom časť obrazu som videl pokrivene. Nebolo to stále, len občas. Neprikladal som tomu dôležitosť, myslel som si, že je to súčasť starnutia. K lekárovi som išiel v presvedčení, že mi predpíše okuliare a bude vybavené. Bol som veľmi nemilo prekvapený, keď mi oznámil, že mám začínajúcu vekom podmienenú makulárnu degeneráciu.“

Ako sa postarať o svoj zrak

Ak máte pocit, že vidíte horšie, určite si dajte svoj zrak vyšetriť u odborníka. Oftalmológ má k dispozícii mnoho prístrojov, ktorými dokáže podrobne vyšetriť všetky aspekty vášho zraku. Jednoduchý test si môžete urobiť aj hneď teraz. Otestujte svoj zrak pomocou Amslerovej mriežky.

Pozerajte sa na mriežku asi z 30 cm vzdialenosti. Najskôr jedným okom, potom druhým. Ak pozorujete akékoľvek zmeny vo videní, napríklad pokrivené alebo prerušované čiary, či tmavé škvrny, s návštevou očného špecialistu nečakajte už ani chvíľu! K očnému špecialistovi však odporúčame chodiť pravidelne, aspoň raz za dva roky, ktorý vie vďaka svojim prístrojom skontrolovať omnoho viac ako tento jednoduchý test.

amslerova mriežka

Zhoršeniu zraku môžete predchádzať cielenou výživou

Správna výživa dokáže významne ovplyvniť zdravie vašich očí a má vplyv na váš zrak. Vyhýbajte sa nezdravým jedlám a znížte príjem potravín z bielej múky. Zároveň svoj jedálniček obohaťte o omega-3 mastné kyseliny, luetín a zeaxantín. Ochrániť oči proti voľným radikálom vám zase pomôžu vitamíny A, C, E a zinok. Bez výčitiek si preto môžete pochutnávať na rybách, orechoch, listovej zelenine, ale aj pomarančoch, brokolici, vaječných žĺtkoch či celozrnnom pečive. Ak by ste však chceli zjesť všetko prospešné pre vaše oči v ideálnom pomere, bolo by to pomerne zložité. Aj preto sú tu veľkí pomocníci – výživové doplnky Ocuvite – ktoré vám s ľahkosťou doplnia do tela potrebné látky.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.