“Nechoďte tam!” – varovali nás. “Je to piate najnebezpečnejšie mesto sveta!” – tak znelo odporúčanie z Ministerstva zahraničných vecí. Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, ale bezpečnostná situácia v Mexiku nie je v posledných rokoch dobrá. Násilné prepadnutia, únosy, alebo aj bombové útoky sú takmer na dennom poriadku.
K Mexico City, alebo ako ho domáci skrátene volajú CDMX (Ciudad De Mexico) sme teda pristúpili s rešpektom. Už nočná cesta taxíkom z letiska vyzerala trochu nedôveryhodne až strašidelne. Nie všetky štvrte v CDMX sú osvetlené a nie všetky vyzerajú vábne. Občas sa pod svetlom sliepňajúcej pouličnej lampy objaví grafit alebo pestro sfarbená stena prízemného domu.
Po príchode do finančnej štvrte Reforma, kde sa nachádza väčšina bezpečných a slušných hotelov, stúpame výťahom do 18. poschodia. V izbe neustále cítiť mierne otrasy, keďže CMDX sa nachádza v mieste dotyku viacerých tektonických platní a pod mestom to doslova vibruje. Zo zábavy sme sledovali hladinu naliatej vody v pohári, ktorá sa v nepravidelných intervaloch čerila. Po pár dňoch sme si však zvykli. Nedávne zemetrasenia však pripomínajú popraskané fasády a ruiny budov, ktoré sa zrútili. Žiaľ takéto prípady nájdete aj v historickom centre, ktoré je však pekne upravené a plné života.
Našu prechádzku najväčším mestom sveta začíname na jeho hlavnom námestí Zocalo, ktorému tróni majestátna katedrála s dvoma vežami. Okolo námestia sú vládne budovy a v závislosti od obdobia tu nájdete aj pravý mexický trh s čímkoľvek, hlavne s oblečením, sombrerami a tequilou. Mestská katedrála je postavená na ruinách niekdajšieho Templo Mayor, o ktorom pôvodní obyvatelia – Aztékovia – tvrdili, že je stred vesmíru. Žiaľ, vďaka španielskym conquistadorom z pôvodného aztéckeho Tenochtitlánu nezostalo veľa. Možno neďaleký Teotihuacan a jeho mesačná a slnečná pyramída uspokojí človeka bažiaceho po príbehoch pôvodných obyvateľov Mexika.
Z námestia Zocalo kráčame cez staré mesto popri Torre Latinoamericana, kedysi najvyššej budovy mesta s úctyhodnou výškou 182 metrov. Zároveň je to jeden z mála mrakodrapov, ktoré vydržali ničivé zemetrasenie v roku 1985. Mexico City leží v aktívnej seizmickej oblasti, v nadmorskej výške 2250 m. Pôvodne bolo vybudované na ostrove obkolesenom jazerami, z ktorých mnohé vyschli a to spôsobilo nestálosť podložia.
V nadmorskej výške viac ako dve tisíc metrov sa človek rýchlejšie zadýcha a preto príde vhod kvalitné mexické pivo s limetkou alebo jedno z množstva tacos alebo quesadilas, ktoré ponúkajú na každom rohu. Rozhodne sa neodporúča piť vodu a to ani z nápojových automatov. Naše európske žalúdky nie sú na jej nižšiu kvalitu pripravené. Obozretnosť sa odporúča aj pri konzumovaní jedla na ulici. Je fajn, ale niekedy je vhodné ho preložiť kalíškom tequily.
Približne po polhodine prichádzame na jedno z moderných námestí Republica, ktoré je na skok od finančnej štvrte Reforma, ktorej elegantný hlavný bulvár je navrhnutý podľa vzoru Champ’s Elyseé. V nedeľu na ňom stretnete dopoludnia stovky cyklistov, pretože je v tom čase vyhradený len pre bicykle. Na námestí Republica sa nachádza Monument Revolúcie a je to populárne miesto pre demonštrácie a rôzne podujatia. Nie vždy je tam bezpečne a rozhodne sa neoplatí púšťať sa do reči s ľuďmi stojacimi na rohoch a preverovať ich ponuku omamných látok. Akonáhle by ste to urobili, môžete sa dostať do hľadáčika súperiaceho gangu, ktorý okupuje ďalší roh a o zábavu je postarané.
Pokojnejšie chvíle sa dajú zažiť v hlavnom mestskom parku Chapultepec, ktorý sa nachádza kúsok od luxusnej štvrte Polanco. V jeho hlavnej časti nájdete palác s povedomou architektúrou. Podobá sa na paláce vo Viedni a skutočne v 19. storočí tu bol tri roky “inštalovaný” cisár Maximilián I., ktorý však neprežil túžbu Mexika po samostatnosti. Bol popravený a neskôr poslaný za svojim starším bratom Franzom Jozefom do Viedne. V ďalšej časti parku nájdete svetoznáme múzeu antropológie, zoo, výstavisko a zábavný park. Chapultepec je jedným z najväčších mestských parkov na svete, má takmer 700 hektárov a domáci ho tiež nazývajú pľúcami mesta.
Pohnutá história Mexika sa nedá zhrnúť do krátkeho cestopisu, alebo pár viet. Ale jedno je isté, málokde na svete nájdete takú zmes a premiešanie kultúr, ako práve tu. Mesto má čo ponúknuť ak vás zaujíma staroveká história Aztékov, či stredoveké výpravy Cortésa a spol. za zlatom, novodobý kolonializmus Napoleona a rakúskych cisárov a éry rôznych prezidentov, z ktorých najväčší vplyv na architektúru starého mesta mal Porfirio Díaz. Moderné Mexiko má čo ponúknuť nielen milovníkom histórie, architektúry, ale aj kultúry, najmä v oblasti výtvarného umenia a filmu.