Brány kín ostávajú zatvorené. Prečo napriek uvoľneniu opatrení neotvorili?

19. novembra 2020
2193
 

Minulý týždeň sa väčšina z nás tešila z informácii o tom, že od pondelku opätovne otvárame divadlá, posilňovne a kiná. Uvoľnenie opatrení síce na prvé počutie znelo lákavo, no väčšina prevádzok ostáva aj napriek tejto možnosti zatvorená. Výnimkou nie je ani najväčšia slovenská sieť kín CINEMAX.

Ak ste sa cez víkend tešili na to, že tento týždeň pôjdete vypnúť do kina, tak ste zrejme ostali sklamaní. Niektoré menšie lokálne kiná síce svoju prevádzku obnovili, no najväčšia slovenská sieť kín CINEMAX ostáva zatvorená. Kiná uvoľnenie opatrení prekvapilo, nakoľko ešte počas minulého týždňa sa skloňoval prísny lockdown, ktorý by služby v našej krajine úplne zastavil.

„Náš segment filmového priemyslu je priamo viazaný na ostatné distribučné trhy vo svete, kde je trend opačný – kiná sa dočasne zatvárajú aj v krajinách, v ktorých boli doteraz otvorené. V praxi to znamená celosvetové presuny distribučných premiér tých filmov, ktoré sú viazané na spoločný dátum uvádzania a aj pre naše podnikanie sú kľúčové – práve takéto tituly nám pomôžu vrátiť publikum do kín. Momentálne môžu distribučné spoločnosti ponúkať kinám len reprízové uvedenie filmových titulov. V inej situácii by nás umožnenie otvárania kín potešilo, teraz však nemáme ako naplniť dopyt publika po nových tituloch a bez nich nemôžeme bojovať s atmosférou nedôvery, ktorá sa voči kinám v ostatných mesiacoch vyvinula  a obávame sa, že bude naďalej pretrvávať,“ odznelo vo vyhlásení Združenia prevádzkovateľov kín a Únie filmových distribútorov Slovenskej republiky.

Jedným z dôvodov, prečo kiná ostávajú zatvorené je aj fakt, že aktuálne opatrenia nedovoľujú predaj občerstvenia, ktoré je častokrát pre ziskovosť multikín kľúčové. „Náhrady nákladov, ktoré musíme vynakladať napriek zatvoreniu či fungovaniu bez príjmov, prišli zo strany štátu zatiaľ v minimálnej miere, na systematickejšie návrhy preto stále čakáme s nádejou.“

Ak sa situácia v najbližších týždňoch upokojí a opatrenia sa začnú postupne uvoľňovať aj vo zvyšku sveta, tak ešte počas decembra by sme sa mali dočkať pokračovania komixovej Wonder Woman s Gal Gadot. To však už bolo kvôli pandémii niekoľkokrát preložené a zrejme nikoho neprekvapí, ak sa tak stane opäť.

FOTO: FREEPIK.COM, CINEMAX

Zdieľaj článok:

Comments are closed.