Sám doma: Poznáte tieto tajomstvá z nakrúcania?

27. decembra 2019
6230
 

Prvá časť z filmovej série Sám doma vznikla ešte v roku 1990, no dodnes ide o najobľúbenejšie vianočné filmy. Na problémom malého Kevina sa s úsmevom každý rok zabávajú všetky generácie.

Filmy Sám Doma zrejme dobre poznáte. Najväčšiu pozornosť vzbudili prvé dve snímky, kde si hlavnú postavu zahral, vtedy ešte malý chlapec Macaulay Culkin. Rodák z New Yorku sa stal zo dňa na deň najžiadanejším detským hercom v Hollywoode. O pár rokov neskôr však prepadol drogám a jeho herecká kariéra začala rýchlo upadať. Samotné nakrúcanie tohto filmu sprevádzalo mnoho vecí, o ktorých ste doteraz možno vôbec nepočuli.

Herecká zostava

Na dvojicu zlodejov si určite spomínate. Rolu Harryho (toho holohlavého) si zahral Joe Pesci. Ten však vôbec nebol prvou voľbou. Pôvodne si ho mal zahrať Robert De Niro, ktorý dal filmu napokon košom. V pôvodnom scenári mal byť hlavou zločineckej skupiny Kevinov strýko Frank. Táto verzia príbehu však nakoniec u tvorcov neprešla.

Strach malého Kevina z dvojice zlodejom bol skutočný. Dvojica hercov Joe Pesci a Daniel Stern sa totiž s Macaulayom mimo pľacu vôbec nestýkali. Dôvod bol jednoduchý. Tvorcovia filmu chceli aby sa ich Culkin skutočne bál.

Jasná voľba

Úloha Kevina bola do začiatku písaná pre Macaulaya Culkina. Režisér však napriek tomu chcel dať šancu aj iným chlapcom a utvrdiť sa vo svojej voľbe. Kastingu na hlavnú úlohu vo filme Sám doma sa zúčastnilo cez sto mladíkov. To, ktorý napokon uspel už zrejme viete.

Macaulay nebol vôbec jediný Culkin, ktorý sa pred kamerou objavil. Kevinovho nenávideného bratranca Fullera, ktorý sa cez noc pocikával si zahral jeho brat Kieran.

Komplikované nakrúcanie

Prvá klapka filmu Sám doma padla v supermarkete, kde si Kevin kupoval zubnú kefku

Spomínate si na scénu, kedy sa na tvári zlodeja Marva objaví tarantula? Pavúk  bol skutočný, herec však na túto scénu pristúpil len pod podmienkou, že sa záber nakrúti na prvý krát. V skutočnosti však pred kamerou nekričal, len to predstieral. Ak by to bolo naozaj, tarantula by sa mohla vyplašiť.

Scéna, v ktorej Marv vchádza do Kevinovho domu cez okno a dopadne na sklenené vianočné ozdoby, nie je úplne pravdivá. Ozdoby sú totiž z cukru a bolesť spôsobená z črepín skla nebola skutočná.

Úspešný film

Známy filmový plagát filmu Sám doma bol inšpirovaný obrazom Krik od Edvarda Muncha.

Sám doma sa stretol s obrovským úspechom už počas svojho uvedenia do kín. Na prvej priečke v rebríčku návštevnosti sa držal 12 týždňov a v kinách v USA sa premietala ešte aj počas leta. V súčasnosti sa opäť hovorí o novom pokračovaní, ktorého by sme sa mali dočkať už budúci rok.

Foto: Facebook, tumblr

Zdieľaj článok:

Comments are closed.