Premiéru filmu Ostrým nožom si prišiel pozrieť aj prezident!

11. februára 2019
4152
 

Do našich kín sa už budúci týždeň dostane ďalší slovenský film. Tentokrát ide o snímku Ostrým nožom, ktorá bola inšpirovaná skutočným príbehom rodičov zavraždeného syna. Ako to všetko bolo sa dozviete 21. februára.

Nie je tomu tak dávno, kedy sa slovenské filmy takmer vôbec nenakrúcali. Toto obdobie ticha je našťastie za nami a po strhujúcej Trhline sa môžeme tešiť na ďalšiu slovenskú snímku, ktorá čerpá inšpiráciu práve v udalostiach, ktoré sa odohrali na našom území.

Réžisér Teodora Kuhna pre svoj film Ostrým nožom oprášil dosiaľ nevyšetrený prípad vraždy Daniela Tupého. Premiéru očakávaného filmu si bol pozrieť aj prezident SR Andrej Kiska. „Myslím si, že to bolo strašné, koľko špiny sa na nich vyvalilo. To ako ich napadli, že sú rodina drogových dílerov, napriek tomu, že prišli o to najcennejšie, svojho syna. Je to dôležité vidieť. Hoci, hrubý obraz je realita a detaily príbehu sú iné, film ukazuje, čo sa udialo a čo sa môže udiať, ak dovolíme aby zlo v našej spoločnosti zvíťazilo. “ uviedol prezident Andrej Kiska potom, ako sa po premietaní osobne stretol s rodinou Daniela Tupého.

Nespravodlivosť v uliciach Bratislavy

Ak pozeráme podobné filmy odohrávajúce sa v uliciach New Yorku či Londýna, tak sa nás zrejme nedotknú tak, ako tento. Je to síce zvláštne, no stále žijeme v predstave o tom, že podobné veci sa na Slovensku nedejú. Opak je však pravdou. Násilie, ktoré poznáme z amerických filmov neobchádza ani ulice Slovenska.

Ostrým nožom má ambíciu otvoriť jednu z najpálčivejších rán v dejinách moderného Slovenska. Prípad neobjasnenej smrti nevinného chlapca z roku 2005 je podľa tvorcov totiž symptomatický pre problémy našej spoločnosti. Na pozadí emotívne silného príbehu otvára film spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného neprivilegovaného občana. Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či rapperi Moloch Vlavo a MOMO.

„Stretnutie s rodičmi Daniela Tupého bolo pre mňa vždy momentom pokory a úcty. Cítim voči nim obrovský rešpekt a istý druh previnenia, že sme dovolili nášmu štátu zničiť im život. Myslím, že im každý dlžíme jedno prepáčte, že im dlžíme päť miliónov prepáčte,” povedal režisér Teodor Kuhn. „Tento film je moje osobné prepáčte,“ dodal.

Foto: Continental Film

Zdieľaj článok:

Comments are closed.