Influencerka Saša prehovorila o zákroku, ktorý ženám zmení život

16. mája 2023
1356
 

V uplynulých dňoch sa v bratislavskom hoteli Loft uskutočnil Beauty seminár, ktorý organizovala obľúbená influencerka Saša Holecová a vizážista Milan Švingál. Súčasťou programu bola tiež diskusia s gynekologičkou Nataliyou Roshko, ktorá ženám poslala jasný odkaz – ženské zdravie by sme nemali zanedbávať a mali by sme sa oň aktívne zaujímať!

Ako často chodíte na preventívne prehliadky u gynekológa? Pre niektoré ženy to je našťastie samozrejmosť, stále však je mnoho takých, ktoré lekára vyhľadajú až vtedy, keď už majú nejaký problém. Gynekologička Nataliya Roshko z kliniky Repromedica v rámci Beauty semináru otvorila diskusiu o tom, čo je v spoločnosti stále tak trochu tabu. „Ženy sa častokrát vedia uraziť, keď sa ich opýtate, či vôbec plánujú mať deti. Ale tá otázka je po 35. roku na mieste. Veľmi dôležité je zistiť, aká je ovariálna rezerva, ktorá hovorí o tom, či ešte pacientka má dostatok času, alebo už je nutné podstúpiť ďalšie kroky. Prvým krokom social freezing je hormonálna liečba, ktorej sa z nejakého dôvodu všetky ženy boja. Žene sa počas 10-12 dní podávajú hormóny a následne všetky vajíčka, ktoré vieme nastimulovať sa odoberú a mrazia.“

Takto získané vajíčka môžu byť zmrazené aj desiatky rokov, je len na pacientke, kedy a či vôbec sa rozhodne ich využiť na počatie dieťaťa. Zákon takéto zákroky prísne reguluje, preto sa nijaká pacientka nemusí báť toho, že by ich biologický materiál niekedy využila iná osoba. „Žijeme dlhšie, vyzeráme dobre a nemyslím si, že potrebujeme mať dieťa v dvadsiatke. Veľa pracujeme a obrovským problémom je nájsť si partnera. Veľa úspešných a pekných žien ho nemá a potom si ho nájdu po 40-ke, čo už môže byť problém počať prirodzenou cestou,“ dodáva doktorka Roshko.

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ReproMedica, s.r.o. (@repromedica)

V rámci rozhovoru na tému ženského zdravia prehovorila tiež influencerka Saša Holecová, známa ako OperenecHolec, ktorá pred časom podstúpila spomínaný zákrok. „Najobľúbenejší zákrok, aký som podstúpila bolo darovanie vajíčok. Pre mňa to nebolo náročné, veľa ľudí s tým straší, no pre mňa bola tá hormonálna liečba fajn a cítila som sa super. Rada by som to podstúpila ešte raz.“

Zo štatistických údajov vyplýva, že problém s počatím dieťaťa trápi čoraz viac pacientov. Za príčinou neplodnosti páru je v 30 % žena, v 30 % muž. Príčina na strane oboch partnerov je v 15 až 30 % a v 10 – 15 %  nie je možné diagnostikovať konkrétnu príčinu neplodnosti. Vždy preto hovoríme o neplodnosti páru, nie ženy. Práve social freezing a darované vajíčka sú aj z toho dôvodu pre mnoho nádejných rodičov jedinou cestou, ako v budúcnosti počať vytúžené dieťa.

Tento zákrok však nie je určený len pre tých, ktorí momentálne nie sú pripravení na rodičovstvo. Častokrát ide o poslednú šancu pre pacientov, ktorých čaká onkologická liečba, ktorou by sa kvalita vajíčok mohla výrazne zhoršiť a touto cestou si ich môžu nechať zamraziť na použitie v budúcnosti.

Na seminári nechýbala ani modelka a moderátorka Barbora Bakošová, ktorá je síce stále bezdetná, no otázku prípadného umelého počatia neignoruje a myslí si, že aj iné ženy by sa mali o túto problematiku zaujímať. „O túto tému by sa mali zaujímať ženy, ale aj muži, pretože vždy by to malo byť o dvoch ľuďoch, ktorý tento problém riešia spolu. Ak jedna strana bude vedieť menej, tak tam môžu vznikať rôzne problémy a polarizačné otázky. Ak to je niekoho sen mať rodinu a deti a nedarí sa mu to tou prirodzenou cestou, tak práve takéto spôsoby sú obrovskou výhodou tejto doby,“ zhodnotila Barbora Bakošová. Viac o social freezing a darcovskom programe sa dozviete na www.repromedica.sk.

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.