Olympijské hry v Tokiu tento rok nebudú!

24. marca 2020
3033
 

Už niekoľko týždňov svetom kolovali nepotvrdené informácie o tom, že najväčšie športové podujatie roku nebude. Olympijské hry mali tento rok prilákať tisícky športovcov a ich fanúšikov do Tokia. Dnes už však je isté, že sa tak nestane.

Pandémia koronavírusu si vyžiadala ďalšiu daň. Po množstve zrušených akcií, prišla rada aj na legendárne Olympijské hry. Tie mali odštartovať 24. júla a trvať do 9. augusta. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však dnes oficiálne rozhodol o ich odklade.

Všetky športové aktivity a sprievodné podujatia sa predbežne odkladajú najneskôr na leto budúceho roku. Potvrdenie o ročnom odklade prišlo krátko po tom, ako to navrhlo Japonsko. Úplné zrušenie podľa organizátorov nepripadá v úvahu. Presný termín organizátori určia až vtedy, keď sa situácia vo svete upokojí. V Tokiu sa malo tento rok ukázať cez 11 000 športovcov z 206 krajín. Pozrieť sme si mali až 33 športov.

Fotka Olympic.

Pre organizátorov ide pochopiteľne o obrovskú finančnú facku. Rozpočet Olympijských hier je zhruba 12 miliard amerických dolárov. Jeden z návrhov bol tiež ten, že by sa hry konali v pôvodnom termíne, no bez divákov. V tom prípade by však chýbalo asi 800 miliónov dolárov, ktoré sa vyzbierajú predajom lístkov na jednotlivé podujatia.

Ide o prvý odklad Olympijských hier v histórii. V minulosti boli úplne zrušené v rokoch 1916, 1940 a 1944 kvôli svetovým vojnám. Od roku 1944 však ich konanie v takejto miere nič neovplyvnilo.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.