Top 10 zaujímavostí o oscarovom filme Green Book

7. marca 2019
6152
 

Máloktorý film si v posledných mesiacoch získal takú pozornosť, ako oscarová snímka Green Book. Film inšpirovaný skutočným príbehom prináša pohľad na to, aké náročné to v minulosti mali ľudia s čiernou farbou pleti.

Americký film Green Book si z tohtoročného odovzdávania Oscarov odniesol tri ceny v kategóriách Najlepší film, Najlepší pôvodný scenár a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Vo filme sledujeme príbeh vyhadzovača Tonyho Vallelongu, ktorý sa stane šoférom černošského klaviristu Dr. Dona Shirleyho. Dvojica spoločne absolvuje cestu naprieč Amerikou, pričom je konfrontovaná s rasizmom, nebezpečenstvom, ale aj nečakanou ľudskosťou a humorom.

TOP 10 zaujímavostí z nakrúcania Green Book:

  • Filmovalo sa viac ako 35 dní od novembra 2017 až do januára 2018.
  • Keď filmári hľadali miesto na nakrúcanie Green Book, chceli oblasť, kde by zreprodukovali väčšiu, ak nie celú, časť cesty z New Yorku cez Pensylvániu, Ohio, Indianu, Illinois, Iowu, Missouri, Kentucky, Tennessee až dole k východnému pobrežiu USA cez obe Karolíny na ďaleký juh. Väčšina filmu sa nakoniec nakrúcala v okolí New Orleans.
  • Spojenie medzi Mortensenom a Alim bolo veľmi prirodzené aj mimo filmového pľacu. Dvojica si sadla už počas prvého stretnutia, kde si okamžite sadli a spoločne diskutovali asi polhodinu.
  • Na hudbe pre film Green Book pracovalo niekoľko hudobných poradcov, skladateľov a klaviristov. Okrem Toma Wolfeho, či Manisha Ravala na filme pracoval tiež Kris Bowers, ktorý začal hrať na klavíri, keď mal štyri roky a prijali ho na Juilliard, keď mal 17, kde získal tituly BFA a MFA.
  • Všetky skladby, ktoré vo filme odznejú sú presnou reprodukciou nahrávok Donalda Shirleyho.
  • Na kostýmoch pre film pracovala kostýmová výtvarníčka Betsy Heimannová, ktorá si túto prácu napriek nízkemu rozpočtu sama vyžiadala. Betsy má na konte viac ako 50 filmov, vrátane spoluprác s Quentinom Tarantinom.
  • Green Book čerpá názov z ročného cestopisu The Negro Motorist Green Book (Zelená kniha pre černošských motoristov), ktorý sa publikoval každoročne od medzi rokmi 1936 až 1966, a ktorý zverejňoval podniky a iné zariadenia, ktoré obsluhovali čiernych zákazníkov.
  • Hudobník Don Shirley a jeho šofér Tony Vallelonga zostali po celý život dobrí priatelia. Obaja umreli v roku 2013.
  • Shirleyho rodina bola tvorcami filmu oslovená až po rok, keď už bol film hotový, čo malo za následok ich nesúhlas s uvedením filmu. Synovec Dr. Shirleyho film označil za klamstvo.
  • Don Shirley a Tony Lip v skutočnosti spolu na ceste strávili asi rok a pol, nie dva mesiace.

V slovenských kinách je film Green Book už od štvrtku 7. marca. Jeho distribútorom je spoločnosť Continental film.

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.