Halina Pawlowská oslávila narodeniny s Jarou. Na čistotu nedá dopustiť!

23. januára 2020
4008
 

Značka Jar slávi tento rok 60. výročie. Po prvý krát si mohli slovenské gazdinky Jar zakúpiť už v roku 1960. Išlo vtedy o prelomový vynález, ktorý výrazne zjednodušil domáce práce. Dovtedy sa na umývanie riadov používala sóda, piesok, ocot alebo citrón. Život bez známeho čistiaceho prostriedku si dnes nevie predstaviť ani obľúbená česká herečka Halina Pawlowská, ktorá 60. narodeniny oslávila spolu s Jarou.

Nájdeme ju v každom supermarkete a takmer v každej domácnosti. Máloktorý česko-slovenský výrobok má za sebou takú tradíciu a popularitu, ako značka Jar. Dnes sú pre nás čistiace prostriedky samozrejmosťou a na výber máme z množstva značiek. V minulosti však išlo o prelomový vynález.

„Na príprave Jari pracovali v Rakone od roku 1955, pričom vývoj toho najlepšieho zloženia trval 2 roky. Otestovali sme mnoho verzií, až sme konečne našli tú ideálnu! Zrazu stačila len jedna lyžica čistiaceho prostriedku na 5 litrov horúcej vody, a pokiaľ bola zreteľná pena, čistiaci účinok fungoval,“ popisuje začiatky nového čistiaceho prostriedku Petr Nejman, ktorý pracoval v Rakone od roku 1959.

Krok od kroku k zlepšeniu

Počas svojej existencie prešla Jar mnohými inováciami a zmenami v zložení, aby splnila požiadavky zákazníkov na účinnosť i vôňu. Dnes Jar vydrží 5x dlhšie než pôvodný produkt a odstraňuje mastnotu neporovnateľne rýchlejšie. Tvar fľašky bol tiež pravidelne vylepšovaný s dôrazom na funkčnosť a najmodernejší dizajn. Najprv sa Jar predávala v skle, od roku 1965 vo fľaškách z PVC fólie a od roku 1974 v plastových fľaškách HDPE. Vývoj dospel až k dnešným 100 % recyklovateľným obalom a fľaškám Jar Ocean Plastics, ktoré sú čiastočne vyrábané z plastového plážového odpadu.

Tohtoročnej oslavy Jari sa zúčastnila aj spisovateľka Halina Pawlowská: „Jar ma sprevádza celým mojim životom. Sme vlastne skoro rovnako staré a pamätám si, že keď som maminke pomáhala s domácimi prácami, Jar bola vždy pri tom. Rovnako, keď som si potom zariadila vlastnú domácnosť a mala som malé deti, vždy som siahla po Jari ako užitočnom pomocníkovi. Aj dnes, keď trávim čas spoločne s rodinami mojich detí, stále má Jar v našej kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Chcela by som jej preto popriať, aby i naďalej spĺňala požiadavky českých a slovenských spotrebiteľov a uľahčovala im domáce práce.“

Aby mohli všetci spotrebitelia osláviť 60. výročie spoločne s Jarou, uviedla spoločnosť Procter & Gamble na trh limitovanú edíciu retro fľašiek, ktorú nájdete v predajniach.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.