Lietajúce auto od AeroMobilu hviezdou Autosalónu

30. apríla 2019
5215
 

V bratislavskej Inchebe dnes štartuje obľúbený Autosalón, ktorý už tradične privíta milovníkov rýchlych motorov zo širokého okolia. Jedným z najväčších lákadiel tohto ročníka je jednoznačne lietajúce auto od Aero Mobilu. Spoločnosť AeroMobil aj naďalej podniká kroky, ktorými si získava uznanie celého sveta v oblasti vývoja osobných lietajúcich vozidiel. Na Slovensku realizuje výskumno-vývojový projekt, ktorý je v celosvetovom meradle výnimočný. AeroMobil navyše napreduje aj vo výrobe nového lietajúceho prototypu, ktorý sa bude testovať tento rok. Verejnosť si AeroMobil 4.0 môže pozrieť aj na bratislavskom autosalóne v Inchebe, ktorý sa začína 30. apríla 2019.

AeroMobil preslávil Slovensko vďaka svojmu lietajúcemu autu na celom svete a inovatívna technologická spoločnosť chce stále posúvať úroveň svojich technických riešení ďalej. Dôkazom toho je jej jedinečný výskumno-vývojový projekt, v rámci ktorého tím profesionálov z celej Európy rieši rôzne náročné inžinierske úlohy v oblasti vývoja celého vozidla.

„Všetci členovia tímu AeroMobil majú cenné skúsenosti z leteckého a automobilového priemyslu a unikátne know-how, ktoré prenášajú a aplikujú do slovenského prostredia. Do nášho významného projektu, ktorý má globálny presah, ich prilákala predovšetkým možnosť vyvíjať celé vozidlo, nie len jednotlivé komponenty, ako je tomu napríklad v okolitých európskych krajinách. Sme svedkami skutočne sofistikovaného procesu vývoja, testovania a výroby vozidla, s ktorým sme odštartovali nový segment osobnej leteckej dopravy,“ hovorí Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti AeroMobil.

AeroMobil aktívny v získavaní globálnych patentov

V rámci výskumu a vývoja v oblasti celého vozidla intenzívne pracujú skupiny, ktoré hľadajú funkčné riešenia na rôzne náročné technické úlohy. Vďaka týmto snahám vzniklo doteraz viac ako 14 globálnych patentov a inovatívnych technológií. Spomedzi všetkých spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá za posledných päť rokov má práve AeroMobil najviac prihlášok. Patria sem napríklad skladacia vrtuľa, usporiadanie sklápania krídel, konfigurovateľné svetlá či adaptívne sedadlo. To, že AeroMobil sa môže pochváliť najväčším množstvom technických vynálezov v danej oblasti, je dôkazom, že úroveň tohto výskumno-vývojového projektu je jedinečná. Ukazuje sa tu aj to, ako môže vyzerať obojstranne úspešná a výhodná spolupráca s verejným sektorom prostredníctvom stimulu pre výskum a vývoj. V kapitálovo náročných výrobných a priemyselných odvetviach vo fáze vývoja sú takéto typy public-private partnerstva vo svete bežné.

Inžinieri v AeroMobile realizujú jednotlivé fázy projektovej dokumentácie v súlade so štandardami v leteckom a automobilovom priemysle a nedávno dokončili prototypové riešenie pohonu (motora), špeciálnej vrtule, náhonov, spojky, prevodovky či podvozku, aktívnej i pasívnej bezpečnosti, brzdných systémov, krídla, trup vozidla a ďalšie dôležité súčasti vozidla pred jeho testovaním.

AeroMobil napreduje a začína s výrobou ďalších kľúčových komponentov

Odvtedy ako spoločnosť AeroMobil koncom minulého roka prišla so správou, že v Bratislave sa už vyrábajú prvé komponenty z vysoko kvalitných uhlíkových kompozitov, postúpila vo výrobe nového funkčného prototypu ďalej.

Okrem chvostových plôch lietajúceho auta, ktoré sú už v procese finalizácie, dokončujú v bratislavskom hangári konštrukciu krídel. Ich výroba, geometria a aerodynamický profil sú špeciálne navrhnuté tak, aby zaistili spoľahlivé letové charakteristiky a manévrovateľnosť vozidla. Podľa plánu bol do hangáru doručený aj oceľový rám testovacieho prototypu a  úspešne prešiel prísnymi kontrolami kvality.  Dôslednými pádovými testami prešlo aj zadné odpruženie lietajúceho vozidla, čo preukázalo, že zaťaženie pri pristátí funkčného prototypu zodpovedá výpočtom. Všetky kroky sú samozrejme v súlade s najvyššími normami a spĺňajú požadované technické a kvalitatívne parametre.

AeroMobil požiadal EASA o typový certifikát

Spoločnosť sa ako jediná spomedzi európskych firiem, ktoré sa zaoberajú vývojom lietajúcich vozidiel, dostala až do významnej fázy, kedy si podala platnú prihlášku o typový certifikát od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva. Oproti konkurentom je výrazne popredu aj v tom, že pre účely certifikácie sa nový prototyp bude zalietavať už tento rok. S prvým prototypom spoločnosť uskutočnila testovacie lety už v roku 2015. V prípade, že bude žiadosť akceptovaná, AeroMobil bude môcť oficiálne prevádzkovať svoj lietajúci automobil v Európe a na ďalších svetových trhoch. Európska legislatíva je harmonizovaná s americkou a ázijskou, čo znamená, že certifikácia v náročnom prostredí EU je významným krokom k certifikácii v iných krajinách.

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.