Spoločnosť Xiaomi predstavila svoj prvý elektromobil

9. januára 2024
653
 

Spoločnosť Xiaomi zorganizovala predstavenie svojho prvého elektromobilu a oficiálne predstavila päť kľúčových technológií Xiaomi EV – elektromotor, batériu, Xiaomi Die-Casting, autonómnu jazdu Xiaomi Pilot a inteligentnú kabínu. Od vývoja základných kľúčových technológií sa spoločnosť Xiaomi snaží nanovo definovať technológie automobilového priemyslu.

Prvý produkt spoločnosti Xiaomi EV – očakávaný Xiaomi SU7, bol „predpremiérovo“ predstavený spolu s jeho dizajnom, výkonom, dojazdom, bezpečnosťou a ďalšími detailami. Xiaomi SU7 je pozicionovaný ako „plnohodnotný vysokovýkonný ekologický sedan“ a jeho cieľom je posunúť hranice výkonu, ekosystému a mobilného inteligentného priestoru.

Lei Jun, zakladateľ, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Group, uviedol, že vstup spoločnosti Xiaomi do automobilového priemyslu znamená významný skok od odvetvia smartfónov a zásadný krok k uzavretiu kruhu inteligentného ekosystému človek x auto x domácnosť. Lei Jun sa ďalej vyjadril, že storočný automobilový priemysel dnes ponúka len malý manévrovací priestor: „Spoločnosť Xiaomi sa rozhodla veľmi výrazne investovať, počnúc vývojom základných kľúčových technológií, pričom sa zaviazala skonštruovať vynikajúce vozidlo. Cieľom 15 až 20 ročného úsilia sa chce Xiaomi stať jedným z piatich najväčších svetových výrobcov automobilov.“

Nové definovanie technologického balíka v automobilovom priemysle

Inteligentné elektrické vozidlá smerujú k integrácii automobilového priemyslu so spotrebnou elektronikou a inteligentnými ekosystémami. Integrácia komplexných technológií je nevyhnutným krokom pre vývoj tohto odvetvia. Lei Jun uviedol, že integráciou priemyselnej výroby, inteligentného softvéru a umelej inteligencie spoločnosť Xiaomi EV úplne nanovo definuje automobilový priemysel, čo znamená významný skok v jeho technologickom prostredí.

Spoločnosť Xiaomi EV sa zaviazala k prístupu zdola nahor, počnúc vývojom základných kľúčových technológií a hĺbkovým nezávislým výskumom v kľúčových technologických odvetviach. So záväzkom „desaťnásobných investícií, svedomitého budovania skvelého automobilu“ investovala spoločnosť Xiaomi EV do počiatočnej fázy výskumu a vývoja viac ako 10 miliárd CNY (približne 1,277 miliardy eur.) Výskumný a vývojový tím tvorí viac ako 3 400 inžinierov a viac ako tisíc technických expertov v kritických oblastiach v Číne aj zahraničí. Táto konferencia odhalila prelomové výsledky vo vývoji piatich kľúčových technológií spoločnosti Xiaomi EV. V kľúčových sektoroch, ako sú E-Motor, batéria, Xiaomi Die-Casting, Xiaomi Pilot Autonomous Driving a Smart Cabin, sa mnohé technológie vyvinuté vlastnými silami spoločnosti Xiaomi EV stali prvými svojho druhu na celosvetovej alebo domácej úrovni. To svedčí o 13 ročnej komplexnej technologickej akumulácii spoločnosti Xiaomi od jej založenia.

 

Inteligentná kabína

Inteligentná kabína Xiaomi EV využíva architektúru interakcie zameranú na človeka a je vybavená 16,1-palcovou centrálnou konzolou s rozlíšením 3K, 56-palcovým HUD head-up displejom, 7,1-palcovým otočným prístrojovým panelom a dvoma predĺženými držiakmi na operadlách sedadiel, ktoré umožňujú montáž dvoch tabletových zariadení. Je vybavený čipom Snapdragon 8295 v automobile s výpočtovým výkonom AI až 30 TOPS, ktorý umožňuje dokonalý interaktívny zážitok s prepojením piatich rôznych obrazoviek.

Interaktívny zážitok zo Xiaomi Smart Cabin je podobný tabletom, čo umožňuje používateľom rýchle prispôsobenie bez potreby učenia. Systém funguje úplne hladko, pričom operačný systém vozidla sa spustí už za 1,49 sekundy po odomknutí dverí. Okrem toho ponúka bezproblémové prepojenie medzi smartfónmi a elektrickým vozidlom. Napríklad po prinesení telefónu do kabíny sa na konzole automaticky zobrazí ikona, ktorá umožňuje jednoduchý prístup k rozhraniu telefónu jediným dotykom.

Operačný systém v aute bezproblémovo integruje hlavné aplikácie vrátane celého ekosystému aplikácií pre tablety Xiaomi s postupnou adaptáciou na viac ako 5000 aplikácií. Aplikácie smartfónu možno pohodlne pripnúť na konzolu vozidla, čím sa okamžite premenia na aplikácie v aute. Pokiaľ ide o hardvérovú integráciu, Xiaomi SU7 podporuje viac ako 1000 inteligentných domácich zariadení Xiaomi pre bezproblémovú integráciu s vozidlom, čo umožňuje automatické zisťovanie, prístup bez hesla a možnosť nastavenia automatizačných scenárov, čím vytvára robustný ekosystém CarIoT. Interiér vozidla má tiež vyhradené rozširujúce prípojky typu pin-point, ktoré podporujú funkciu plug-and-play pre širokú škálu zariadení. V snahe vyhovieť potrebám používateľov Xiaomi EV plne podporuje CarPlay, montáž iPadov a príslušenstva iPad a aplikácií na zadnom rozširujúcom držiaku.

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.