Ako zabrániť vzniku alergie?

23. marca 2021
1894
 

O prevencii sa hovorí čím ďalej tým viac. Čo tým ale odborníci myslia? Znamená to, že nemáme reagovať a riešiť až to, keď problém alebo choroba nastane. Máme robiť nejaké opatrenia a činnosti, aby k zraneniu či chorobe vôbec neprišlo. Pri niektorých chorobách to ide ľahšie pri iných veľmi ťažko.

Prevenciu poznáme primárnu, sekundárnu a terciárnu. No čo vlastne pod touto trojicou pojmov hľadať?

  • Cieľom primárnej prevencie je zabránenie vzniku ochorenia či zranenia.
  • Účelom sekundárnej prevencie je zmierňovať priebeh ochorenia a snaha o elimináciu komplikácií.
  • Pod terciárnou prevenciou rozumieme odstraňovanie následkov ochorenia.

Dá sa pripraviť na alergickú sezónu?

Ak sa na prichádzajúcu alergickú sezónu poriadne pripravíte, môžete byť celkom úspešní v ovplyvnení jej priebehu a rozvoja. Vďaka dobrej príprave, pri správnej liečbe a opatreniach v prostredí a životospráve sa dá zabrániť nepriaznivému priebehu alergie alebo mnohým komplikáciám (napríklad prechodu alergickej nádchy do astmy a pod.).

Po tom, čo sa alergia už raz vyskytla, je dôležité ju začať správne liečiť a dodržiavať vhodné a lekárom odporúčané preventívne opatrenia. Prevencia by mala spočívať vo vedomom vyhýbaní sa alergénom, zásobení sa liekmi a ďalšími zdravotnými pomôckami, ktoré vám pri prepuknutí príznakov prinesú úľavu.

Príznaky alergie na očiach

Keďže až každá druhá alergia prejavuje aj na očiach, je dôležité vedieť, čo môžete očakávať. Ako sa alergia na očiach prejavuje? Prejavy alergie na očiach majú rôznu formu: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyperreaktivitou, kŕč očných viečok, rozostrenie zraku, problematické otváranie očí pri prebudení, pocit cudzieho telesa v oku, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie… Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Prevencia a liečba očných príznakov alergie

Používajte kvalitné zdravotnícke pomôcky, mnohí odporúčajú očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin. Zmierňujú nepríjemné príznaky alergie a súčasne vďaka obsahu ektoínu pôsobia aj preventívne. Na oku sa vytvorí ochranná vrstva hydrokomplex, ktorá na jednej strane zabraňuje vstupu ďalších alergénov do oka a na druhej strane vodného plášťa sa regeneruje podráždená sliznica. Kyselina hyalurónová, ktorú kvapky Vividrin ectoin tiež obsahujú, má za úlohu zvlhčovať a hydratovať očné prostredie a tým priniesť očiam úľavu od nepríjemných príznakov alergie. Vzhľadom na prírodné zloženie zdravotníckej pomôcky Vividrin ectoin môžete kvapky použiť počas dňa tak často ako potrebujete. Vďaka špeciálnemu uzáveru môžu byť kvapky bez konzervačných látok, čiže ich môžete používať až 6 mesiacov od otvorenia.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.