Ples v opere oslavuje 20 rokov. Spomínate si, ktoré dámy ho moderovali?

17. decembra 2019
5323
 

Už dve dekády sa v historickej budove Slovenského národného divadla koná jedno z najvýznamnejších dobročinných podujatí na Slovensku – Ples v opere. Neodmysliteľnou súčasťou tohto večera je každý rok dáma, ktorá sa chopí úlohy moderátorky a podporí tak myšlienku dobročinnosti a spolupatričnosti. Spomínate si ešte na prvý ročník, ktorý moderovala Alena Heribanová, či legendárne šaty Božidary Turzonovovej?

História Plesu v opere siaha do roku 2001, kedy sa brány historickej budovy Opery Slovenského národného divadla prvýkrát otvorili pre hostí tohto, dnes už renomovaného, spoločenského podujatia. Na začiatku bola myšlienka nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa v minulosti pestovala v mestách v zahraničí i po celom Slovensku. Za 20 rokov sa Ples v opere stal synonymom prepojenia vysokého kultúrneho zážitku, spoločenskej elegancie a dobročinnosti.

Hviezdne moderátorky večera

Moderátorka Plesu v opere je symbolom jedinečného spoločenského podujatia, ktoré pod jednou strechou spája množstvo významných osobností. Ako prvá sa tejto zodpovednej úlohy zhostila známa moderátorka Alena Heribanová, ktorá sprevádzala debutovým ročníkom Plesu v opere v roku 2001. V ďalšom roku jej kroky nasledovala ďalšia moderátorská stálica Soňa Müllerová (2002), ktorá sa hosťom prihovorila aj v roku 2004. Tá predala žezlo televíznej hlásateľke, moderátorke, scenáristke a módnej návrhárke Emme Tekelyovej (2003). Úlohu moderátorky najprestížnejšieho podujatia si vyskúšali aj herecké legendy Kamila Magálová (2006) a Zdena Studenková, ktorá toto výnimočné podujatie moderovala v rokoch 2005 a 2010. Večerom hostí sprevádzala aj skvelá moderátorka Jarmila Lajčáková-Hargašová (2007) a herečka SND Diana Mórová (2008).

Zdena Studenková (2010)

V roku 2009 sa tejto úlohy zhostila ostrieľaná Iveta Malachovská, ktorá zažiarila v honosných šatách od Borisa Hanečku. Veľmi si vážim ponuku, ktorú som od organizátorov dostala, bol to krásny večer aj vďaka hviezde Glorii Gaynor a skupine Boney M. V divadle som cítila podporu mnohých priateľov, ktorí sa roky plesu zúčastňujú, bola tam opäť skvelá energia a zábava, aj keď v mojom prípade s jasnými pracovnými pravidlami,“ spomína Iveta Malachovská.

Iveta Malachovská (2009)

Jedenásty ročník patril hviezde televízneho spravodajstva Adriane Kmotríkovej (2011), ktorú počas nasledujúceho roka vystriedala ďalšia televízna moderátorka Andrea Belányiová (2012). V roku 2013 sa za moderátorský mikrofón Plesu v opere prvýkrát postavila operná speváčka. Adriana Kučerová sa predstavila v nádherných šatách z dielne Hany Převrátilovej.

Adriana Kučerová (2013)

14. ročník dobročinného Plesu v opere moderovala historicky najmladšia moderátorka slávnostného večera Lucia Barmošová, ktorá mala v tom čase 31 rokov.  V historickej budove Opery Slovenského národného divadla sa hosťom z pozície moderátorky prihovorila aj skvelá slovenská herečka Monika Hilmerová, ktorá si v roku 2015 obliekla nádherné modré šaty od Veroniky Hložníkovej.

Monika Hilmerová (2015)

O rok neskôr si túto úlohu vyskúšala temperamentná Vera Wisterová, ktorá všetkým vyrazila dych v prepracovaných šatách od Marcela Holubca v roku 2016. Sympatická ryšavka naplno využila svoje dlhoročné skúsenosti, ktoré doplnil jej prirodzený šarm a pôvab. Najväčším šperkom v tomto prípade bol úsmev, ktorý Veru sprevádzal počas celého večera.

Vera Wisterová (2016)

Mimoriadne elegantne pôsobila v roku 2017 tiež  oceňovaná herečka, ktorá v súčasnosti exceluje v úspešnom seriály Oteckovia. Zuzana Mauréry pútala pozornosť v červených šatách od Jany Kuzmovej, ktoré by si pokojne mohla obliecť aj na odovzdávanie amerických Zlatých Glóbusov či Oscarov. Dvojnásobná držiteľka filmovej ceny Slnko v sieti a ceny medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary IFF rozhodne nesklamala.

Zuzana Mauréry (2017)

V roku 2018 sa s obrovským úspechom stretla legendárna Božidara Turzonovová, ktorá hosťom učarovala v nádhernej róbe od Jany Pištejovej. Známa slovenská návrhárka pre Božidaru ušila krásne biele šaty, v ktorých úspešná slovenská herečka vyzerala doslova ako z rozprávky. Čerešničkou na torte bola v tomto prípade veľmi decentná vizáž, vďaka čomu úspešná slovenská herečka bez problémov obsadila rebríčky najlepšie oblečených dám tohto ročníka.

Božidara Turzonovová (2018)

Minulý rok podujatím sprevádzala slovenská herečka, moderátorka a režisérka Lucia Hurajová v rozprávkových šatách z dielne Marcela Holubca. „Ples v opere môžu vnímať ľudia inak zvnútra a inak zvonku. Po tomto ročníku, kedy som mala šancu vidieť ten Ples nielen zvnútra, ale dokonca zo zákulisia, skladám ešte väčšiu poklonu jeho organizátorom. Bol to najkrajší začiatok tohto roka. Bol veľkolepý, slávnostný, pre mňa absolútne jedinečný,“ vyjadrila sa Lucia Hurajová. Sympatická brunetka si pre svoj veľký večer obliekla nádhernú ružovú róbu od Marcela Holubca, v ktorej vyzerala ako princezná

Lucia Hurajová (2019)

Novinky počas 20. ročníka

Jubilejný 20. ročník Plesu v opere prinesie niekoľko noviniek. Jednou z nich bude fakt, že vážených hostí po prvýkrát v dvadsať ročnej histórii privíta dvojica, herečka Emília Vášaryová, ktorá sa pred tromi rokmi zhostila úderu na gong a jej kolega Martin Huba. „Bola som veľmi rada, a bola to pre mňa vzácna chvíľa, keď som sa mohla pred tromi rokmi zhostiť úlohy symbolicky otvoriť plesovú sezónu úderom na gong. Ten úder vtedy reprezentoval omnoho viac. Reprezentoval dobročinný rozmer, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Plesu v opere. Ukázalo sa, že to, že pomáhame druhým, prináša dvojnásobnú radosť nielen z nášho spoločného stretnutia na plese, ale aj z vedomia vzájomnej spolupatričnosti. 20 rokov je krásne dlhá doba a viem, že s mojim kolegom Martinom Hubom s potešením tento ples otvoríme a oslávime jubileum práve v divadle, ktoré je nielen našou alma mater, ale už 100 rokov aj symbolom kultúrnosti nášho národa,“ hovorí Emília Vášáryová.

Výťažok z dobročinného Plesu v opere spolu už po tretíkrát poputuje na podporu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, na ktoré upozorňuje aj program Kto chýba?, ktorý vznikol v spoluprácu s Nadáciou pre deti Slovenska.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.