Bielizeň v čase vírusov – odborníci pridávajú tipy ako prať

15. apríla 2020
2022
 

Pre ženy starajúce sa pravidelne o domácnosť nie je pranie bielizne zložitá činnosť, je to len jedna z mnohých povinností v domácnosti. Ako správne prať sa najskôr učíme od našich babičiek a mamičiek, postupom času získavame vlastné skúsenosti a učíme sa z vlastných chýb. Len si spomeňte, akú neplechu dokáže urobiť červené tričko v bielej várke alebo ako naštve košeľa zmenšená o celú veľkosť kvôli praniu na vysokej teplote – druhýkrát túto chybu neurobíme! Každý z nás však niekedy potrebuje pomocnú ruku, najmä v neobvyklých situáciách ako je táto.

Ako fungujú pracie prostriedky

Pracie prostriedky odstraňujú nečistoty, škvrny, mastnotu a špinu z odevov. Zaručujú hygienu a čistotu. V priebehu rokov boli vyvinuté vysoko kvalitné detergenty, ktoré dôkladne odstraňujú nečistoty a špinu z hlbších vrstiev oblečenia. Za normálnych okolností stačí dodržiavať inštrukcie na štítku odevu a pokyny pre dávkovanie na obale prostriedku, aby sme dosiahli požadovaný prací účinok.

V súčasnej situácii sa ale väčšina z nás pýta na úplne nové otázky: Musím si prať oblečenie ihneď po návrate domov z obchodu alebo prechádzky s deťmi? Ako môžem prať oblečenie, aby som sa zbavila baktérií a vírusov? Aké ďalšie kroky môžem podniknúť k minimalizácii rizika šírenia choroby?

Tipy, ako prať v týchto dňoch

Prečítajte si nasledujúce tipy odborníkov, ktoré vám môžu slúžiť ako návod, ako zaobchádzať s vecami, ktoré môžu byť živnou pôdou pre baktérie. Odborníkom sa pod lupu dostali kuchynské utierky, uteráky, spodná bielizeň, posteľná bielizeň a oblečenie chorých členov rodiny:

  1. Všetky uvedené predmety vložte do samostatného koša na bielizeň a perte ich vždy zvlášť.
  2. Používajte dlhší prací cyklus a vyššie teploty (nad 60 ° C).
  3. Bielizeň vyberte z práčky okamžite ako skončí prací cyklus. Sušte bielizeň vonku alebo v sušičke.
  4. Použite prací prášok s bielidlom na báze aktívneho kyslíka alebo prací prostriedok s účinkom proti baktériám a vírusom. Informácie o prítomnosti bielidla v bežných pracích práškoch, ako je napríklad Ariel Mountain Spring, nájdete v zozname zložiek na obale. Táto zložka sa bežne používa v pracích práškoch, aby zabezpečila dokonalú belosť a čistotu tkanín, ale nepridáva sa k práškom určeným pre farebnú bielizeň.
  5. Dôkladne si umyte ruky po každej fáze prania. Najväčším rizikom prenosu baktérií je dotyk so špinavým alebo mokrým oblečením.

Čistenie práčky

Nezabudnite, že v rámci starostlivosti o čistotu a hygienu by ste mali práčku aspoň raz mesačne vyčistiť. Použite štandardný prací prostriedok s bielidlom na báze aktívneho kyslíka a nastavte dlhý prací cyklus na 60 ° C alebo dokonca 90 ° C. Práčka by mala byť spustená bez naplnenia. Ďalšie informácie o čistení práčky nájdete v užívateľskej príručke k zariadeniu.

Ako sa zbaviť vírusov a baktérií

Pamätajte, že bežné pracie prostriedky nie sú navrhnuté ani testované na antibakteriálne alebo dezinfekčné účinky, a to ani keď obsahujú bielidlo na báze aktívneho kyslíka. Ak chcete zaručiť antibakteriálny alebo dezinfekčný účinok, pridajte do bielizne špeciálny antibakteriálny a dezinfekčný prostriedok. Tie sú vytvorené tak, aby eliminovali baktérie a vírusy. Ľahko ich rozpoznáte podľa informácií na obale.

Odložte pracie prostriedky na bezpečné miesto

Všetci teraz trávime viac času doma. Zatiaľ čo mnoho rodičov musí pracovať z domu, zvedavé deti a domáci miláčikovia sa hrajú. Je dôležité zabezpečiť bezpečné prostredie. Preto zaistite, aby boli všetky chemikálie uskladnené mimo dosahu detí. Ak používate napr. balenie Ariel Allin1 PODS, uistite sa, že vrchnák pri zatváraní vždy „cvakne“. Keď tento zvuk počujete, znamená to, že ho malé deti nebudú môcť otvoriť. Pre istotu ho vždy umiestnite aj tak mimo dosahu detí.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.