Skvelé vlasy = predpoklad na skvelý deň?

21. decembra 2018
3905
 

Mať “good hair day” sa ženám spája s pocitom spoločenskej moci, fyzickej sily a psychickej odolnosti. Tento fakt a ďalšie zaujímavé zistenia odhalila profesorka Marianne LaFrance, Ph.D. z katedry psychológie Yalovej univerzity, ktorá sa spojila s P&G aby preskúmala psychologický dopad “dní skvelého účesu”. “Teraz vieme oveľa viac o dňoch, kedy máme predpoklad na skvelé vlasy. Predtým sme brali do úvahy len spojitosť medzi dňom so skvelými vlasmi a pocitom spoločenskej moci a fyzickej sily. Efekt je oveľa väčší než sme čakali!,” povedala Dr. LaFrance, z katedry psychológie Yalovej univerzity.

Významné zistenia z výskumu Pantene:

 1. Vo všetkých krajinách je dnes deň skvelých vlasov spájaný s pocitom vyššej produktivity, menšieho stresu, väčšej pohody, kedy je žena sociálne mocnejšia, odolnejšia, fyzicky silnejšia a vie sa lepšie kontrolovať.
 2. Globálne, „good hair day“ ženy nakopne 2x viac, než meditácia, terapia, či hodina jogy.
 3. Vlasy majú väčší dopad na ženskú silu, než pekné oblečenie, čistá pleť a dobrý make-up.
 4. Ženy, ktoré majú zdravý životný štýl, športujú, majú sex a jedia zdravo, boli častejšie s vlasmi spokojné
 5. Globálne, 44% žien by vymenilo mesiac večerania v reštauráciách za vysnívané vlasy
 6. Dobré vlasy znamenajú mať dobrý deň – súhlasí s tým viac ako polovica opýtaných

Veda za Pantene

Je faktom, že zdravý životný štýl a stravovanie ovplyvňujú naše zdravie, rovnako ako celkový vzhľad, stav pleti, postavu a samozrejme vlasy. Štúdia Pantene teraz tiež ukázala, že to funguje naopak: ak naše vlasy vyzerajú dobre, cítime sa lepšie, silnejšie a máme väčšiu sebadôveru. Preto je tiež dôležité, ako sa staráme o svoje vlasy.

Pantene vytvára vedecky zdokonalenú starostlivosť o vlasy už viac ako 70 rokov. V štyridsiatych rokoch objavili švajčiarski lekári na jednotke intenzívnej starostlivosti objav, ktorý zmenil históriu starostlivosti o vlasy. Pri použití prípravkov na liečbu zranení pokožky si všimli, že vlasy a chlpy v ošetrenej oblasti sa stávajú silnejšími a hrubšími. Švajčiarski vedci skúmali liečbu a zistili, že práve Pro-vitamín B5 je „zázračná“ zložka za zlepšením zdravia vlasov. Pro-vitamín B5 – alebo pantenol – je derivátom vitamínu B5. Vitamín B5 je nevyhnutný pre uvoľnenie energie v bunkách nášho tela. V pokožke sa vitamín B5 podieľa na tvorbe tkaniva a hojení rán. Od roku 1945 obsahujú všetky produkty Pantene PRO-V B5.

Pokiaľ ide o zdravé, krásne vlasy, pevnosť je kľúčová. Čo dáva vlasom silu?

85% vlákien vlasu sa skladá z proteínov. Vlasy sú silnejšie ako oceľ, pretože majú zložitú štruktúru bielkovín. Za pevnosť sú zodpovedné proteíny vo vláknitej kôre, ktoré dávajú vonkajšej štruktúre kutikuly pozoruhodne trvácnu povahu – zdravý vlas sa nepretrhne ani pri silnom ťahu.

10% vlákien vlasu sa skladá z lipidov – prírodných olejov vlasu. Lipidy obnovujú proteínové štruktúry, a to ako vo vnútri vlasu, tak aj na povrchu. Dávajú vlasovým vláknam elasticitu a umožňujú im ohýbať sa bez poškodenia.

Výrobky Pantene Superfood urobili krok dopredu a rozšírili vzorec o ďalšie dve drahocenné zložky, a to aktívne antioxidanty (posilňujú vlasy proti oxidačnému stresu; aktívne antioxidanty Pantene zvyšujú obranyschopnosť vlasov tým, že pracujú na znížení vplyvu voľných radikálov, posilňujú vlasové proteíny a lipidy proti oxidačnému stresu) a aktívnymi lipidmi (posilňujú vlasy s odolnosťou voči dennému vplyvu vonkajšieho prostredia). Lipidy dodávané patentovanou gélovou technológiou vypĺňajú povrch vlasu základnými živinami, aby sa všetky „ženy“ dosiahli svoje „vysnívané vlasy“.

 

Život ovplyvňuje vlasy, vlasy ovplyvňujú život

Vedci z Pantene odpovedajú na otázky z bežného života, ako sa starať o vlasy.

Aký je najlepší spôsob, ako používať šampón a kondicionér?

 1. Načapujte si šampón do dlane a roztrite si ho na rukách predtým než si ho nanesiete na vlasy. Aplikujte na korienky vlasov použitím končekov prstov, nie nechtami. Pridajte viac šampónu ak je to potrebné a naneste na celú dĺžku vlasov. Ak všetka pena vyprchala predtým, než ste pokryli celé vlasy, viete, že potrebujete ešte jedno umytie.
 2. Dôkladne opláchnite, jemne oddeľte vlasy, aby sa voda dostala hlboko do vlákien.
 3. Pred použitím kondicionéra zbavte vlasy prebytočnej vody jemným stláčaním vlasov medzi dlaňami rúk. Netraste vlasmi, môže to poškodiť pokožku. Naberte si kondicionér do dlaní a opäť roztrite medzi dlaňami. Množstvo kondicionéra, ktoré potrebujete, závisí od dĺžky vlasov. Začnite s menším množstvom a podľa potreby pridajte viac. Začnite pri končekoch a pokračujte na celú dĺžku vlasov až ku korienkom.
 4. Nechajte kondicionér vo vlasoch určený čas. Opláchnite vlažnou vodou, pričom pri oplachovaní vlasy jemne oddeľujte.
 5. Napokon vlasy jemne postláčajte, alebo len zabaľte do uteráka — uistite sa, že vlasy nešúchate – keď sú mokré sú najslabšie.

Ako môžem celoročne chrániť vlasy pred poškodením?

Všetci vieme, že aplikácia opaľovacích krémov na pleť je v lete dôležitá, ale ako chrániť vlasy? UV žiarenie na slnku vytvára oxidačný stres, ktorý poškodzuje štruktúru bielkovín, ktoré dávajú silu. V zime môže suché teplo z ústredného vykurovania a vonkajšieho studeného vzduchu zbaviť vlasy vlhkosti, takže sú spľasnuté a staticky nabité. Nosenie klobúka na zabránenie poškodenia slnkom je múdre opatrenie, ale nie vždy praktické.

Čo je naozaj dôležité, je udržať vlasy posilnené proti poškodeniu UV žiarením a vyživované počas jari, leta, jesene aj zimy. Antioxidanty Pantene v šampónoch a kondicionéroch posilňujú vlasy pred UV žiarením, zatiaľ čo aktívne lipidy pracujú na doplnenie stratených lipidov, aby boli vlasy silné a pružné. Najlepšou voľbou je 3-Minute Miracle kondicionér, ktorý má aktívnu nutričnú intenzitu ošetrenia, ale zároveň ľahkosť denného kondicionéra.

 

Čo mám jesť, aby boli moje vlasy zdravé?

Na odpoveď na túto otázku treba najprv porozumieť výživovým požiadavkám vlasov. Vlasová štruktúra pozostáva z 65-98% bielkovín (v závislosti od obsahu vlhkosti), a preto normálne vlasy vyžadujú stály prísun bielkovín v strave. Znížený príjem bielkovín môže zhoršiť rast vlasov ešte pred znížením hladiny albumínu v tele. Železo je ďalším dôležitým prvkom potrebným pre zdravé vlasy. Spolu so železom potrebujú zdravé vlasy stály prísun vitamínov B12, B3, C, A, D, biotínu, esenciálnych mastných kyselín a stopových prvkov ako zinok, meď a selén.

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by identifikovali konkrétne potraviny na zlepšenie stavu vlasov, ale všeobecne platí, že vyvážená strava, ktorá je prospešná pre celé telo, funguje aj na vlasy – množstvo proteínov podporujúcich rast, železo a správnu zmes vitamínov a stopových prvkov.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.