Slzný film sa počas alergie mení. Vieme čo vám pomôže!

19. apríla 2020
2822
 

Alergikom sa často stáva, že im oči „slzia“. Nie, neplačú, to len oko vytvára riedky sekrét, ktorým obmýva sliznicu, aby sa odtiaľ vyplavili alergény. Rafinovaný systém, ale na úľavu očí pred alergénmi to mnohokrát nestačí. Čo vám vtedy pomôže? Poradíme vám účinné pomôcky!

Oči sú prirodzene chránené slzným filmom, ktorý plní okrem ochrannej aj výživnú a optickú funkciu. Pokiaľ dôjde k poruche niektorej zo súčastí slzného filmu, nastáva problém.

Slzný film

Chráni rohovku a spojivku pred vysychaním. Vytvára a udržiava sa mrkaním a vďaka veľkému povrchovému napätiu bráni stekaniu vodnej

zložky sĺz. Svoju úlohu hrá aj vo výžive a okysličení rohovky či ochrane pred infekciou (odplavuje odumreté bunky i baktérie, obsahuje antibakteriálne látky, zaisťuje sterilitu očného povrchu). Okrem toho plní aj optickú úlohu. Vďaka vyhladeniu povrchu rohovky môžeme vidieť ostrý obraz.

Slzný film sa skladá z troch vrstiev:

  • Hlienová vrstva (vnútorná) – umožňuje hladké roztieranie a priľnavosť slzného filmu k oku.
  • Vodná vrstva (stredná) – tvorí až 90 % množstva sĺz a zvlhčuje oči. Okrem vody obsahuje aj elektrolyty, glukózu, vitamíny, kyslík a pod.
  • Tuková vrstva (vonkajšia) – je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie.

Ohrození alergici

Pri alergii nastáva situácia, že zloženie sĺz sa v dôsledku alergénu mení. Aj preto je jednou z hlavných zložiek očných kvapiek Vividrin ectoin kyselina hyalurónová – až 0,24 %. Vďaka tomu každá jedna kvapka roztoku dodá oku primerané, okamžité a intenzívne zvlhčenie. Konzistencia roztoku je optimálna, aby po nakvapkaní zostával na povrchu oka a v slznom filme.

Vividrin ectoin stabilizuje prirodzený slzný film na povrchu oka dvomi spôsobmi: kyselina hyalurónová má pozitívny vplyv na vodnú vrstvu a ektoín posilňuje lipidovú (tukovú) zložku. Viac o zdravotníckej pomôcke Vividrin ectoin sa dozviete na www.vividrinectoin.sk.

Foto: Sam Manns on Unsplash

Zdieľaj článok:

Comments are closed.