Ženy v klimaktériu môže potrápiť aj tento problém!

5. marca 2020
2977
 

Klimaktérium, teda obdobie ktoré charakterizuje spomalenie až zastavenie činnosti vaječníkov, u väčšiny žien prichádza medzi 45-55 rokom života. Klimaktérium môže byť pre ženu náročným obdobím, kedy sa môžu objaviť telesné aj psychické problémy.

Medzi zmeny, ktoré prichádzajú s týmto obdobím života, patria fyziologické odchýlky ako zmenšenie prsníkov a maternice, vysychanie a atrofia sliznice pošvy, ťažkosti v súvislosti s močovým mechúrom, nadmerné potenie sprevádzané návalmi tepla, tvorba vrások a iné. Na psychickej úrovni môže žena pociťovať zvýšenú nervozitu, úzkosť až depresiu. Príznaky alebo varovné signály klimaktéria by sa nemali podceňovať a treba ich konzultovať s odborníkmi.

Syndróm suchého oka

Syndrómom suchého oka trpí takmer 20 % populácie a je to najbežnejšie ochorenie, s ktorým sa stretávajú oční lekári vo svojich ambulanciách. Vedeli ste, že ženy toto ochorenie postihuje až 9 x častejšie ako mužov? Najviac sa tento syndróm vyskytuje u žien v období klimaktéria a to vo viac ako 30 % prípadoch.

Prečo je tomu tak? Súvisí to s viacerými faktormi, ale najväčší podiel na tom majú hormonálne zmeny, ktorými žena v klimaktériu prechádza. Medzi ďalšie faktory, ktoré u starších žien ovplyvňujú vznik syndrómu suchých očí paria zníženie produkcie sĺz spôsobené vyšším vekom, výskyt rôznych systémových ochorení ako reumatizmus, diabetes či endokrinné poruchy… Výskyt syndrómu suchého oka môže súvisieť aj s užívaním niektorých špecifických liekov (lieky na spanie a pod.).

Ako si pomôcť?

Hormonálnym zmenám asi nezabránite, ale môžete urobiť veci, ktoré vám so syndrómom suchých očí pomôžu.

  • Obmedzte pozeranie TV a sledovanie obrazovky počítača.
  • Chráňte sa pred vplyvmi životného prostredia (slnko, vietor, klimatizácia…).
  • Dodržujte správnu výživu a pravidelne sa venujte pohybu. Cvičte s očami.
  • Uľavte svojim očiam zdravotníckou pomôckou – umelými slzami Hyal-Drop multi.

Slzný film môžete nahradiť 

Súčasťou liečby syndrómu suchého oka je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom umelých sĺz vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Ak je potrebné časté používanie umelých sĺz, je vhodná aplikácia kvapiek s obsahom kyseliny hyalurónovej bez konzervačných látok. Mnohí majú výborné skúsenosti s očnými kvapkami Hyal-Drop multi, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok. Sú vhodné aj pre citlivé oči keďže sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často ako potrebujete. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie vašich očí, čo zmierni nepríjemné príznaky syndrómu suchých očí. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.

Foto: Unsplash.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.