Horor Slnovrat po skvelých ohlasoch zo zahraničia prichádza aj na Slovensko!

31. júla 2019
4337
 

Do kín už tento štvrtok prichádza horor Slnovrat od tvorcov tilmu Prekliate dedičstvo, ktorý v minulom roku diváci aj kritici označili za jednu z najlepších snímok posledných rokov. V podobne temnom duchu sa nesie aj Slnovrat, ktorý tiež režíroval Ari Aster. Ide o apokalyptické dobrodružstvo vo veľkom štýle. Aster a jeho tvorivý tím vytvorili fascinujúci a jedinečný svet, vrátane vlastného jazyka, histórie, mytológie a tradícií.

Celý dej film usa sústredí na americký pár Dani a Christiana, ktorí sa počas letného výletu s priateľmi nečakane ocitnú vo svete plnom záhadných a nebezpečných starodávnych obradov. Dej príbeh usa síce odohráva vo Švédsku, no nakrúcanie prebiehalo v Maďarsku, kde sa pre tieto účely vybudovala odľahlá švédska dedina úplne od základov.

Idea Slnovratu sa zrodila dávno pred nakrúcaním Prekliateho dedičstva. Pred niekoľkými rokmi sa Aster dostával z trojročného vzťahu a na rozchod spomínal, aj keď začal písať nový scenár. Prekliate dedičstvo bola rodinná dráma, zamaskovaná ako horor (založená na Asterových vlastných skúsenostiach pri zdolávaní smútku a traumy), v Slnovrate sa naskytá možnosť preskúmať rozpad vzťahu prostredníctvom zvrátenej rozprávky, taktiež založenej na osobnej skúsenosti.

V srdci príbehu Slnovratu leží dedina predkov Hårga s radom vidieckych budov, vrátane nocľahárne, kuchyne a chrámu, zasadených uprostred rozľahlého poľa pod idylickým horským hrebeňom. Keď sa outsideri aklimatizujú v novom prostredí, zapájajú sa do stolovania, ceremónií a tancov s približne šesťdesiatimi členmi kmeňa, objavujú úzko spätý, zdanlivo benevolentný a dokonca radostný kult hedonistov, všetci odetí v na mieru upravených ľanových uniformách s runami. Do slovenských kín film prináša spoločnosť Continental film.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.