Oscarový film Green Book mieri aj do slovenských kín

26. februára 2019
4090
 

Máte radi filmy nakrútené podľa skutočnosti, no stále s istou dávkou humoru a nadhľadu? V tom prípade by ste si nemali nechať ujsť príbeh Green Book, ktorý sleduje cestu nevšednej dvojice naprieč USA.

Odovzdávanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied, známych Oscarov, v nedeľu 24. februára 2019 prialo filmu Green Book. V tvrdej konkurencii úspešných minuloročných titulov získal ocenenie pre najlepší film, ale akademici a akademičky ocenili tiež jeho scenár v kategórii pôvodných scenárov a herecký um Mahershalu Aliho, ktorý si sošku odniesol za svoj výkon vo vedľajšej úlohe.

Film Green Book (Zelená kniha) sa síce do našich kín ešte nedostal, no to sa už o pár dní zmení. Slovenské publikum bude mať možnosť vychutnať si výnimočnú komediálnu snímku od 7. marca 2019. Názov filmu odkazuje na cestovateľskú príručku pre čiernych obyvateľov USA. Príručka The Negro Motorist Green Book (Zelená kniha pre černošských motoristov) vychádzala každoročne od medzi rokmi 1936 až 1966 a zverejňovala podniky a iné zariadenia, ktoré poskytovali služby aj čiernym zákazníkom. Bola vytvorená a publikovaná afroamerickým poštárom z New Yorku, Victorom Hugom Greenom, pričom sa stala nenahraditeľným nástrojom na prežitie pre Afroameričanov cestujúcich autom. Predávala sa na benzínových pumpách Esso a umožňovala černošským cestovateľom naplánovať si cestu, pričom im pomáhala vyhnúť sa obťažovaniu, zatknutiu či násiliu.

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom a sleduje neobyčajnú dvojicu na jej ceste na juh Spojených štátov amerických. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa tam vydal úspešný afroamerický klavirista Dr. Don Shirleye (Mahershala Ali) s novým osobným šoférom Tonym (Viggo Mortensen). Mužov, ktorí sa líšia prakticky všetkým, spojí cesta unikátnym priateľstvom, čo im pomôže bojovať s predsudkami a netoleranciou.

 

Zdieľaj článok:

Comments are closed.