Doplnte svojmu telu železo aj bez tráviacich ťažkostí

22. júla 2019
3701
 

Železo je pre naše telo nenahraditeľné a jeho nedostatok sa môže ukázať po fyzickej ale aj psychickej stránke. Ak nášmu telu chýba, tak sa môžu prejaviť menšie ale aj závažnejšie problémy. Preto by sme jeho nedostatok nemali podceňovať a ak nášmu telu chýba, mali by sme ho doplniť.

Máte pocit, že aj vám chýba niečo chýba? Náš organizmus si narozdiel od iných látok nevie vytvoriť železo, preto je odkázané na jeho príjem zo stravy či iných produktov na doplnenie železa. Nedostatok železa je aj v 21. storočí celosvetovo najčastejším nutričným deficitom, ktorý odhadom postihuje až 3 miliardy ľudí.

Zdroj železa v jedle

Potraviny ako zdroj železa sú bežne k dispozícii. Zamerajte sa na príjem šošovice, orechov, špenátu či banánov, obsahujú nehémové železo. Váš organizmus však ľahšie železo získa zo živočíšnej potravy, ktorá obsahuje hémové železo. Patrí sem mäso, pečeň a podobne. V niektorých životných situáciách či obdobiach nám bežná strava naše potreby železa nedokáže dostatočne pokryť, čo vedie k nedostatku železa prípadne k anémii (chudokrvnosti) z nedostatku železa.

Nezabudnite na krvný test 

Váš všeobecný lekár vám odoberie krv, z ktorej ľahko zistí, či máte málo hemoglobínu v krvi, teda či trpíte nedostatkom železa. Normálne hodnoty hemoglobínu u mužov sú 130 g/l, u žien je to o niečo menej 120 g/l. Najohrozenejšie skupiny, ktoré môžu trpieť nedostatkom železa sú tehotné ženy, tínedžeri, ľudia po operácii s vysokou stratou krvi, ženy so silnou alebo dlhotrvajúcou menštruáciou a podobne. Najviac železa sa nachádza v krvi, jeho zásoby však nájdeme v pečeni.

Špecifickú skupinu tvoria pacienti pred plánovanou operáciou. Je dôležité, aby pred zákrokom doplnili hladinu zásobného železa v pečeni, z ktorého budú čerpať zásoby po strate krvi. „Ak budú mať po operácii dostatočnú hladinu hemoglobínu, nebude po operácii potrebná transfúzia krvi. Vzácna krv sa tak ušetrí pre tých, ktorí podstupujú operáciu neplánovane, tiež  sa zníži pooperačná chorobnosť a tým aj predlžovanie pobytu v nemocnici,“ vysvetľuje hematologička a primárka MUDr. Eva Luptáková a dodáva: „Vyššia hladina hemoglobinu pred operáciou umožňuje pacientovi darovať si krv, autotransfúziu. Krv sa pacientovi odoberie, spracuje a počas operácie vráti do organizmu. Predoperačným odberom sa znižuje hustota krvi, čím sa zlepšuje prehľadnosť operačného poľa a tak navodená normovolemická hemodilúcia znižuje i riziko možnosti vzniku zrazenín. Substitúcia železa v tabletovej forme je vhodná pred autológnym odberom aj po ňom.“

Vstrebávanie hémového a nehémového železa

Hémové železo sa do nášho organizmu, na rozdiel od nehémového, ľahšie vstrebáva. „Je to vďaka uvoľneniu molekuly hému z proteínov živočíšnej zložky stravy a jej priamym vstrebávaním do buniek tenkého čreva osobitou cestou v rozsahu 20 – 40 %. Nehémové železo sa najskôr musí  zmeniť z trojmocného na dvojmocné. Až to je schopné sa vstrebať do buniek nášho tenkého čreva, avšak inou cestou ako hémové a len v rozsahu 5 %. Hémové železo dokonca pomáha vstrebávať sa aj tomu nehémovému,“ spresňuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček a dodáva: „Ak siahame po dopĺňaní železa pomocou tabliet s obsahom len nehémového železa, hrozia nám tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky a pod.) a tiež sa musíme vyhýbať niektorým potravinám (mlieko, káva, čaj, kakao a pod.), ktoré negatívne ovplyvňujú vstrebávanie.“ Čo robiť, ak máme málo železa? Najskôr skúste upraviť stravovanie, keď to nestačí, vyberte si prípravok na dopĺňanie železa. Mnohí aj skúsili užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobovali tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začali dávkovanie redukovať. Proces dopĺňania železa bol veľmi pomalý a v dôsledku nežiaducich účinkov skončili úplne.

Poznáte revolučný Globifer forte?

Aké je riešenie? Našťastie je v súčasnosti na trhu aj prípravok s obsahom prírodného hémového železa. Vďaka lepšiemu vstrebávaniu je dávka železa v tablete výrazne zredukovaná v porovnaní s prípravkami s nehémovým železom. Dopĺňanie hladiny železa bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Obsahuje fortifikované hémové  železo a je vhodný aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje potrava ani nápoje. Vďaka Globiferu forte určite získate svoje zásoby železa rýchlo naspäť, bez zbytočných obmedzení a ťažkostí s trávením.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.