Športujete? Dajte si pozor na ťažkosti s nohami!

22. marca 2019
4667
 

Vďaka pohybu síce predchádzame cievnym ochoreniam, no úplne vyhnúť sa im aj tak nedá. Ochorenie tepien a žíl neobchádza ani nadšencov športu. Cievne ochorenia patria medzi veľmi rozšírené, pričom postihujú asi 40-60% žien a 15-30% mužov.

Cievne ochorenia sú zradné v tom, že si ich častokrát ani nemusíte všimnúť. Prejavovať sa začínajú zväčša po námahe a to únavou, pocitom ťažkých nôh, pocitom napätia, nepokojných nôh, pridružiť sa môže opuch alebo nočné kŕče v nohách. Ak niekto beháva pravidelne, tak väčšinou dokáže rozlíšiť, či ide o únavu spojenú so športovým výkonom, ale iný problém.

Neskôr sa tieto ťažkosti môžu stať takmer denným problémom, pričom nemusia byť na nohách ani viditeľné kŕčové žily. Pokiaľ však spozorujete vznik kŕčových žíl vo forme tzv. metličiek alebo popraskaných cievok, mali by ste navštíviť lekára. „Základnou funkciou žilového systému je zabezpečiť návrat krvi z periférie k srdcu. Na to v organizme existujú viaceré mechanizmy, z ktorých najdôležitejšia a najaktívnejšia je svalová pumpa lýtkových svalov a teda striedanie kontrakcie a relaxácie svalových skupín. Pri statickej záťaži je tento mechanizmus výrazne oslabený.  Dlhodobé a opakované vystavenie statickej záťaži (samozrejme aj pod vplyvom ďalších vonkajších faktorov) potom dáva priestor rôznym patologickým procesom na stene žíl a následne rozvoju klinických zmien označovaných ako chronické žilové ochorenie,“ vysvetľuje lekárka angiologickej ambulancie NsP Nové Mesto nad Váhom MUDr. Katarína Bernovská.

Prvá pomoc pre každého

Existujú cviky, ktoré posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Je to napríklad imitovanie šliapania ako na bicykli v ľahu, strihanie s natiahnutými nohami nad zemou, krúženie v členkoch, napínanie a naťahovanie chodidiel a prstov k sebe a od seba, chodenie na pätách, chodenie na špičkách, prenášanie hmotnosti zo špičky na pätu a naspäť. Ideálny účinok má plávanie v studenej vode, ale aj chôdza či šliapanie vo vode. Naopak nevhodná, najmä u pacientov s už diagnostikovaným chronickým žilovým ochorením, je aplikácia tepla.

Výživové doplnky taktiež prinášajú úľavu od spomínaných symptómov, obmedzujú opúchanie a kŕče v nohách. „Nemožno však od nich očakávať vymiznutie kŕčových žíl. Venofarmaká  môžu byť prírodného pôvodu (flavonoidy, saponíny…), alebo syntetické látky. Najčastejšie Slováci užívajú flavonoidy diosmín s hesperidínom s komplexným mechanizmom účinku, ktorých mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku vďaka vyššej biologickej dostupnosti. Proti zápalu a opuchu sa v praxi často odporúča aj prírodný výťažok z Pagaštanu konského – escín,“ dodáva MUDr. Katarína Bernovská.

Pomôcť môžu aj kompresné podkolienky alebo ponožky. Nahrádzajú nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzujú preplnenie žilového povrchového systému, zrýchľujú prietok krvi v končatine a tým aj transport odpadových materiálov, ktorých hromadenie prispieva k rozvoju žilového ochorenia. Dôležitý je však správny výber danej kompresnej pančuchy, pre športovcov sú ideálne ponožky alebo podkolienky I. alebo II. kompresnej triedy. Prvá sa využíva najmä pri regenerácii, druhá k zlepšeniu kvality športového výkonu. Správna kompresná podkolienka musí mať silu kompresie najväčšiu tesne nad členkom a smerom pod koleno sa postupne znižuje.

Kedy beh škodí?

Utlmenie športovej aktivity je žiaduce, keď samotné klinické ťažkosti nútia k obmedzeniu pohybovej aktivity. „Takáto situácia zvyčajne nastane v prípade náhlej (akútnej) obštrukcie žilového riečiska krvnou zrazeninou (trombom). Je to stav, ktorý je spojený s bolesťou stupňujúcou sa pri pohybe najmä pri postihnutí hlbokých žíl, opuchom, zvýraznením žilovej kresby. Záleží potom na rozsahu postihnutia. Pri výraznom rozsahu sa načas odporúča pokoj na lôžku s eleváciou končatiny,  pri malom rozsahu postihnutia je pohyb naopak žiadúci, ale v obmedzenej forme (skôr v podobe chôdze). V prípade komplikácie spojenej upchatím pľúcnej cievy krvnou zrazeninou, ide už o život ohrozujúci stav a vtedy je potrebný pokoj na viac dní a je zvyčajne spojený s hospitalizáciou,“ uzatvára pani doktorka.

Množstvu pacientov pomáhajú výživové doplnky. Jednotkou na slovenskom trhu výživových doplnkov s obsahom účinných látok diosmín a hesperidín je MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple. Prvý menovaný je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete. Výživový doplnok MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný.

Foto: Pixabay.com, Tumblr.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.