Návrhárka Terézia Feňovčíková: Slovákom chýba odvaha!

24. novembra 2018
5332
 

Na Slovensku máme len veľmi málo dizajnérov, ktorí by sa vo svojej tvorbe venovali pánskej konfekcii. Patrí medzi nich aj mladá návrhárka Terézia Feňovčíková, ktorá pred pár týždňami predstavila svoju novú kolekciu intersonic.

Terézia Feňovčíková vyštudovala VŠVU, kde sa však dostala až na tretí pokus. Vďaka škole sa Tereze podarilo získať mnoho kontaktov a zručností, ktoré ju posunuli medzi najvýraznejších návrhárov slovenskej módnej scény. Ak ste zatiaľ na kúsky tejto mladej navrhárky nenatrafili, možno to je tým, že svoju tvorbu predáva pod značkou freier.

Okrem toho, že sa Terézia tento rok so svojou kolekciou ukázala na Fashion Live 2018, môže sa pochváliť aj tým, že na jar zožala obrovský úspech počas módneho týždňa v ukrajinskom Kyjeve.

Kolekcia plná spomienok

Nikomu zrejme neujde, že v novej kolekcii odvážnej mladej dizajnérky prevláda potlač so Silvestrom Stallone. „Táto kolekcia bola venovaná mojim starším bratom a mojim spomienkam z detstva v 90-rokov. Práve Silvester Stallone a Arnold Schwarzenegger boli ich hrdinovia. Tiež tam je potlač s basketbalistom Reggie Millerom,“ priznala Tereza, ktorá sa nebráni tomu, že by v budúcnosti svoju kolekciu rozšírila o ďalšie potlače známych športovcov.

Tvorba Terézie Feňovčíkovej ponúka množstvo zaujímavých strihov a farieb, ktoré by ste v bežnej ponuke obchodných reťazcov možno vôbec nenašli. V takomto smere sa nesie aj nová kolekcia, ktorej dominuje výrazná žltá farba. „Potešilo ma, ako vyšli potlače. Veľmi rada však mám aj monochromatické outfity a oversize veci. Keď som si hľadala látky, vôbec som nevedela, ako budú vyzerať potlače, no keď som videla tú žltú, intuitívne som predpokladala, že to k tej téme 90. rokov bude pasovať.“

Osvieženie pánskeho šatníka

Väčšina lokálnych módnych návrhárov sa pánskej konfekcii venuje len veľmi okrajovo, ak vôbec. Práve v tomto smere Terézia vyniká. V jej portfóliu figurujú výhradne pánske kúsky, ktoré sú na slovenské pomery niekedy až príliš extravagantné. „Je to trošku väčší boj, ale cieľmi najmä na mladých mužov, ktorí už vedia, ako to nosiť a s čim to kombinovať.“

„Veľmi ma teší, ak idem po ulici a vidím svoje oblečenie na niekom cudzom. Vtedy viem, že to má vyznám a aj tí ľudia to pochopili. Samozrejme vždy poteší aj nejaké ocenenie od odbornej poroty, ale ak to ocení bežný človek, ktorý si to kúpi, tak je to omnoho krajší pocit,“ priznala Terézia a dodala, že každú oprávnenú kritiku prijme veľmi rada, no nepotrebuje, aby sa jej tvorba ľuďom páčila za každú.

„Je vidieť, že slovenskí muži sa obliekajú s radosťou. Samozrejme nie všetci. Niektorí to berú ako povinnosť, pretože nemôžu ísť po ulici nahí. Ale je vidieť, že si to začínajú čoraz viac užívať. Slovenským mužom chýba odvaha, ak by to bolo ešte viac uvoľnenejšie, bolo by to super,“ zhodnotila vkus Slovákov.

Značka freier v uliciach:

Foto: Archív TF

Zdieľaj článok:

Comments are closed.