Poznáte zázračný ektoín? Možno ho používate denne!

18. júla 2019
3874
 

Neviete čo sa skrýva za záhadným slovom ektoín? Ide o látku s ktorou sa stretávate pravidelne a možno o tom ani neviete. Ektoín výrazne pomáha alergikom, ktorých dokáže zbaviť nepríjemného svrbenia a slzenia očí.

Ektoín (ectoin) je látka z mikroorganizmov žijúcich v extrémnych podmienkach, napríklad v horúcich gejzíroch, soľných jazerách či suchých oblastiach. Vďaka nemu prežijú vysoké teploty či koncentrácie solí. A vedci ho začali vo veľkom využívať v kozmetickom či zdravotníckom priemysle.

Kde všade sa ektín využíva a prečo?

Ektoín vďaka svojím jedinečným vlastnostiam dokáže stabilizovať proteíny a bunky v našom tele. Schopnosť ektoínu chrániť biologické makromolekuly a bunky pred zničením vonkajšími činiteľmi je široko využívaná. Keďže pôsobí proti rozmanitým škodlivým faktorom prostredia (teplo, sucho, UV žiarenie a pod.), má protizápalový účinok a udržuje si stabilitu aj v širokom rozpätí pH (1-9) pri vysokých teplotách (6h pri 190 °C) využíva sa najmä na liečenie zápalov kože a slizníc, či na výrobu krémov proti starnutiu.

Ektoín pomáha aj alergikom

Ak trpíte alergiou, určite poznáte nepríjemné prejavy zápalu očných spojiviek. Pri jeho príznakoch (svrbenie, slzenie, začervenanie a pod.) prinesie alergikom okamžitú úľavu zdravotnícka pomôcka Vividrin ectoin, ktorá obsahuje ektoín a roztok kyseliny hyalurónovej. Ako ektoín pomáha podráždenej očnej sliznici? Unikátnosť ektoínu sa nachádza v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú, až nakoniec vytvoria na očnej sliznici stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm.

Táto vodná prírodná ochrana, ktorú ektoín na povrchu oka vytvorí, má dve základné funkcie:

  • Zabraňuje ďalšiemu vstupovaniu alergénov do oka, takže neprichádza k jeho opätovnému podráždeniu.
  • Na druhej strane vodného plášťa je podráždená sliznica, ktorá má vďaka hydrofilmu dostatok času a priestoru na regeneráciu. Hojenie prebieha vďaka intenzívnej hydratácii. Ako? Posilnenie lipidovej zložky slzného filmu zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny.

Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu ektoínu sú príznaky alergie na očiach očnými kvapkami Vividrin ectoin účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite prichádza k úľave od svrbenia, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.