Bývajte štýlovo a bez harabúrd: 5 tipov na útulnú hygge domácnosť

23. marca 2020
3879
 

Väčšina z nás trávi tieto dni doma. Toto obdobie zrejme ešte chvíľu potrvá. Je to však ideálny čas na to, aby sme si upratali nie len v hlave, ale aj v domácnosti. Mnohí z nás iste poznajú koncept dánskeho bývania hygge, ktoré znamená radosť a šťastie.

Hygge nie je vyslovene interiérovým štýlom. Ide skôr o životnú filozofiu, ktorá prináša efektívne tipy vedúce k dosiahnutiu šťastnejšieho života a pohody do príbytkov. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie či situáciu. Hygge sa dá s trochou predstavivosti využiť aj v súčasnej situácii, kedy trávi väčšina rodín čas spolu za zatvorenými dverami domov a bytov. Ponúkneme vám 5 tipov, ako si urobiť doma poriadok a urobiť si krásny a útulný domov bez zbytočností.

Minimalizmus

Menej je niekedy viac. Minimalizmus to v interiérovom dizajne potvrdzuje neustále. V hygge štýle dokonca patrí k hlavným znakom takto zariadených obydlí. Cieľom je vsadiť na minimum doplnkov, vyhnúť sa gýču a dbať o dostatok priestoru aj presvetlenia. Jarné upratovanie je dokonalou možnosťou, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, ktoré nám doma zavadzajú, sú opotrebované alebo ich  už nevyužívame. Minimalizmus sa dá aplikovať nielen na nábytok či doplnky, ale aj na oblečenie. Platí pravidlo, že kus odevu, ktorý ste si neobliekli minimálne rok, by ste mali buď posunúť priateľom, odniesť na charitu alebo swap, aby tak pokračoval jeho cyklus. Kým je kúsok nositeľný a môže urobiť niekomu radosť, bola by škoda, aby skončil v koši. Posuňme ich ďalej po ukončení súčasnej situácie.

Centrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie je založené na pravom rodinnom krbe. Nie je nič krajšie ako stráviť kvalitný čas v kruhu najbližších, s ktorými zdieľate spoločnú domácnosť. Rodinné vzťahy sa utužujú pri spoločných aktivitách ako je varenie, pečenie, hranie sa spoločenských hier či príjemné rozhovory. Vychutnávajte si čas strávený spolu, komunikujte, zabávajte sa a urobte si toto obdobie čo najpríjemnejšie, aby ste mali po jeho skončení pozitívne spomienky.

Čistota dizajnu aj domácnosti

Poriadok, úhľadnosť, dokonalá čistota, aj to sú typické prvky bývania v štýle hygge. V domácnosti má mať každý doplnok svoje miesto, pričom dôležitý je jeho upravený vzhľad. Obzvlášť kvôli tomu, že takto zariadené príbytky dýchajú škandinávskym štýlom, ktorý často vsádza na biele, svetlofarebné či zemité doplnky. Okrem umývania okien, upratovania skríň, poličiek či šatníkov preto myslite aj na útulnosť. Domov je predsa vaše kráľovstvo, kde sa chcete cítiť ako v bavlnke.

Recyklácia

Keď používame predmety z recyklovaného materiálu, automaticky so sebou prinášajú príbeh. Zaváraninový pohár výborne poslúži ako pohár na limonádu, škatuľa na jablká je vhodná na uskladnenie kníh alebo vytvorenie malého stolíka a palety sa vedia zmeniť na príjemné ležovisko pre rodinu a priateľov na balkóne alebo terase. Človek by neveril, čo sa dá s kúskom kreativity a nápadu vykúzliť z použitých a starých vecí.

Zbavte sa elektroodpadu ekologicky

Pri upratovaní zásuviek môžete naraziť aj na starú elektroniku či mobilné telefóny, ktoré majú svoje najlepšie časy už dávno za sebou. Pokiaľ sa ich chcete zbaviť, urobte tak ekologicky. Elektroniku nikdy nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu. Vyžaduje si špeciálne zaobchádzanie. Do koša nepatria ani mobilné telefóny, tie vedia správne zlikvidovať samotní operátori. Najväčšiu zbierku starých mobilov robí na Slovensku už ôsmy rok Orange, ktorý tieto zariadenia zbiera a následne odovzdáva na ekologickú recykláciu. Staré mobily doma zozbierajte a keď sa opäť dostaneme do bežného životného režimu, odneste tieto zariadenia do zbierok alebo predajní Orangeu. Za každý odovzdaný kus navyše Orange prispeje sumou 0,50 eur neziskovej organizácii, ktorú v danej zbernej kampani práve podporuje. Viac informácií nájdete na stránke www.orange.sk.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.