Neviete kam so zbytočnosťami po jarnom upratovaní?

3. mája 2019
4315
 

Začiatok jari je už tradične predzvesťou veľkého jarného upratovania. Ak máte ambíciu k nemu pristupovať naozaj zodpovedne, určite sa nazbiera množstvo nepotrebných vecí, ktorých sa budete chcieť zbaviť. Rovnako zodpovedne by ste však mali pristupovať aj k ich likvidácii. Nie všetko, čo nájdete, totiž patrí do čierneho kontajnera.

Po generálnom upratovaní väčšinou ostanú vrecia a kopy a vecí, ktoré už vo vašej domácnosti nemajú svoje miesto. Po dobre vykonanej práci často už nezostáva energia na triedenie týchto zbytočností, a tak končia v komunálnom odpade bez ohľadu na to, z čoho sú vyrobené. Ich správnym triedením a likvidáciou však predídeme tomu, aby sa k nám domov vrátili v inej podobe kvôli znečisteniu pôdy a spodných vôd. Pritom stačí pár jednoduchých krokov už v procese upratovania a na jeho konci budete mať jasno v tom, čo kam patrí.

Oblečenie

Neodmysliteľnou súčasťou veľkého upratovania je aj triedenie šatníka. Kúsky, ktoré v ňom len zaberajú miesto by pritom možno urobili radosť niekomu inému. Vo svojom mieste určite nájdete kontajnery na zber oblečenia a postarajú sa o to, aby ste vy mohli mať pokojné svedomie a radosť z toho, že ste možno vyčarili úsmev na tvári niekoho iného. Stačí počas upratovania oblečenie vložiť do jedného vreca, a to na záver odniesť do tohto zberného kontajnera. Ak ste vo vašom šatníku našli niečo hodnotné, môžete tieto módne kúsky predať aj v rámci bazára a získať tak nejaké financie na nákup nových.

Papier

Mnoho z vás je určite po každom upratovaní prekvapených, koľko zbytočného papiera sa vám za posledné obdobie podarilo doma nazbierať. Časopisy, magazíny, letáky, zľavové kupóny,  nepotrebné dokumenty, návody na použitie k spotrebičom, ktoré už dávno doslúžili,… Počas upratovania vyhraďte jednu väčšiu kartónovú krabicu práve na papierový odpad. Pozor však, aby ste ju následne aj odniesli! A aby ste sa nepomýlili, papier patrí do modrého kontajnera.

Nepotrebná elektronika

Našli ste starý discman, mp3 prehrávač, počítač alebo zbierku nepoužívaných mobilných telefónov, ktoré ste si odložili „pre istotu“? Nezabudnite, že tieto veci nepatria do bežného odpadu a je treba ich odniesť do zberného dvora. Ak skončia spolu so zvyškami večere v odpadkovom koši, na smetisku zapadnú do veľkej kopy odpadu. Z odhodenej elektroniky sa postupne začnú uvoľňovať toxické látky, ktoré dokážu kontaminovať okolitú pôdu a spodnú vodu. V prípade starých mobilov ich však stačí odniesť do najbližšej predajne Orange, navyše prispejete na dobrú vec a ste zapojení do súťaže o 5 telefónov Huawei P20 black. Za každý odovzdaný kus Orange prispeje sumou 50 centov občianskemu združeniu VAGUS, ktoré už od roku 2011 pomáha ľudom bez domova. Každým starým telefónom tak pomáhate trikrát – poriadku vo svojej domácnosti, životnému prostrediu a tiež dobrej veci. Viac informácií nájdete na webovej stránke Orangeu v časti Spoločenská zodpovednosť.

Zdroj: Orange, Pixabay.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.