Má spoločenský život dopad na vlasy?

20. decembra 2018
4255
 

Pamätáte si deň, kedy ste mali naposledy naozaj skvelé vlasy? Ten pocit znamenal pravdepodobne viac než perfektný objem alebo textúra, či silný pocit zdravých, krásnych a silných vlasov. Skvelá hriva už dlho súvisí s posilnením sebadôvery, no nedávne zistenia naznačujú, že môžu existovať ešte väčšie emocionálne a psychologické benefity.

DOBRÉ DUŠEVNÉ A PSYCHICKÉ ZDRAVIE, SKVELÉ VLASY

Mať “good hair day” sa ženám spája s pocitom spoločenskej moci, fyzickej sily a psychickej odolnosti. Tento fakt a ďalšie zaujímavé zistenia odhalila profesorka Marianne LaFrance, Ph.D. z katedry psychológie Yalovej univerzity, ktorá sa spojila s P&G aby preskúmala psychologický dopad “dní skvelého účesu”. Medzikultúrny prieskum na vzorke 3000 žien vo veku 18-35 rokov v 10 krajinách na 3 kontinentoch zistil, že ženy, ktoré žijú zdravým životným štýlom, majú pravdepodobne pozitívnejšie dojmy zo svojich vlasov. Pohyb, kvalitná strava a spánok, spoločenské aktivity a čas na relax predpovedali väčšiu spokojnosť s vlasmi. Naopak, keď stúpa hladina stresu, pocit skvelých vlasov sa znižuje. “Teraz vieme oveľa viac o dňoch, kedy máme predpoklad na skvelé vlasy. Predtým sme brali do úvahy len spojitosť medzi dňom so skvelými vlasmi a pocitom spoločenskej moci a fyzickej sily. Efekt je oveľa väčší než sme čakali!,” povedala Dr. LaFrance, z katedry psychológie Yalovej univerzity.

Historicky, vlasy hrali dôležitú rolu vrámci fyzickej príťažlivosti aj sebavedomia, pričom deň s dobrým účesom bol často považovaný za zdroj sebaistoty. So súčasne rastúcim dôrazom na holistický, zdravý a aktívny životný štýl, je tu nový význam “good hair day” a jeho vplyv? Štúdia Pantene sa snažila porozumieť vzájomnému vzťahu medzi zdravým životným štýlom a skvelými vlasmi, a či proaktívny prístup ku celkovému zdraviu siaha až na spokojnosť s vlasmi.

Významné zistenia z výskumu Pantene:

  1. Vo všetkých krajinách je dnes deň skvelých vlasov spájaný s pocitom vyššej produktivity, menšieho stresu, väčšej pohody, kedy je žena sociálne mocnejšia, odolnejšia, fyzicky silnejšia a vie sa lepšie kontrolovať.
  2. Globálne, „good hair day“ ženy nakopne 2x viac, než meditácia, terapia, či hodina jogy.
  3. Vlasy majú väčší dopad na ženskú silu, než pekné oblečenie, čistá pleť a dobrý make-up.
  4.  Ženy, ktoré majú zdravý životný štýl, športujú, majú sex a jedia zdravo, boli častejšie s vlasmi spokojné
  5. Globálne, 44% žien by vymenilo mesiac večerania v reštauráciách za vysnívané vlasy
  6. Dobré vlasy znamenajú mať dobrý deň – súhlasí s tým viac ako polovica opýtaných.

Je faktom, že zdravý životný štýl a stravovanie ovplyvňujú naše zdravie, rovnako ako celkový vzhľad, stav pleti, postavu a samozrejme vlasy. Štúdia Pantene teraz tiež ukázala, že to funguje naopak: ak naše vlasy vyzerajú dobre, cítime sa lepšie, silnejšie a máme väčšiu sebadôveru. Preto je tiež dôležité, ako sa staráme o svoje vlasy.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.