Ako sa menia oči a zrak s vyšším vekom?

21. mája 2019
3696
 

Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu. Nech ste akokoľvek starí či mladí, starostlivosť o oči a zrak by mala byť každodennou samozrejmosťou.

Svoj zrak väčšina z nás berie ako samozrejmosť a akékoľvek problémy často až do poslednej chvíle ignorujeme. Ochorenia očí môžu postihnúť každého, bez rozdielu pohlavia či veku. Preto by sme nemali zabúdať na správnu životosprávu a ochranu svojich očí v rizikových podmienkach.

Zelený zákal (glaukóm)

Zelený zákal je do určitej miery dedičné ochorenie. Pri tomto ochorení je poškodený zrakový nerv kvôli pôsobeniu vysokého vnútroočného tlaku. Zrak sa zhoršuje postupne, avšak pacient si zmeny v zraku nemusí zo začiatku vôbec všimnúť. Choroba sa často odhalí až neskoro, kedy sú očné nervy nezvratne poškodené. Dôležité je chorobu odhaliť včas, inak hrozí úplná strata zraku.

Sivý zákal (katarakta)

Sivý zákal súvisí s genetickou predispozíciou, ale aj  životným štýlom človeka. Jeho vznik môže podmieniť zlá výživa, pôsobenie škodlivého UV žiarenia na oči, fajčenie, cukrovka a podobne. Pri tomto ochorení stráca šošovka ľudského oka svoju priehľadnosť. Zakalí sa do žltej alebo sivej farby, takže pacient vidí zahmlene, nevidí ostro. Neliečený sivý zákal môže prerásť až do slepoty.

Vekom podmienená makulárna degenerácia

Podstatou vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice v ľudskom oku. Pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starí ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky. Poznáme suchú a vlhkú formu makulárnej degenerácie. Suchá forma sa vyskytuje častejšie a oko postihuje postupne. Jej liečba zatiaľ neexistuje. Vlhká forma sa rozvíja oveľa rýchlejšie a spôsobuje závažnejšie poškodenie zraku až slepotu. Pri liečbe sa používajú lieky či laser, avšak úspech liečby nie je zaručený. Často len zastaví ďalší progres ochorenia.

Odporúčania pre vás

Starostlivosť o oči by sme nemali zanedbávať v žiadnom veku. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel sa môžete vyhnúť zhoršeniu zdravia očí a zraku.

  • Jedzte kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny.
  • Ak máte pocit, že vaša bežná strava na výživu vašich očí nestačí, zamerajte sa na cielenú výživu s výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré vám do organizmu doplnia dostatočné množstvo potrebných látok. Obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.
  • AK fajčíte, tak prestaňte.
  • Alkoholické nápoje pite s mierou.
  • Používajte kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.
  • Venujte sa pravidelnej pohybovej aktivite.
  • Vždy sa chráňte ochrannými okuliarmi, ak je to potrebné.
  • Chodievajte na pravidelné prehliadky u očného lekára (najmenej raz za dva roky). Oční lekári dokážu rozpoznať problémy so zrakom už v ranom štádiu a účinne proti nim zasiahnuť.

Foto: Pixabay.com, Tumblr.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.