Aký význam majú zinok a selén pre naše oči?

11. mája 2020
3004
 

O vyváženej strave ste už mnohokrát čítali či počuli. Nie je to samozrejme náhoda, rozmanitosť stravy nám zabezpečuje správne a zdravé fungovanie organizmu. Akú úlohu hrajú selén a zinok pri výžive našich očí?

Oči sú pre nás mimoriadne dôležité, no kým nás netrápi žiaden problém, považujeme svoj zrak za samozrejmosť. Na jeho starostlivosť by sme nemali zabúdať ani počas obdobia, kedy kvôli pandémii koronavírusu ostávame doma.

Zinok

Zinok sa nachádza v očných tkanivách vo vysokej koncentrácii a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Najviac je zinok koncentrovaný v očnej dúhovke. Ak máme málo zinku, môže to náš zrak poškodiť.

Zinok je esenciálny stopový prvok, ktorý stimuluje aktivitu asi 100 enzýmov v ľudskom tele. Je koncentrovaný najmä vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate. Hoci množstvo zinku, potrebné pre správne fungovanie tela je pomerne malé, jeho účinky na organizmus sú vysoké. Potrebuje ho každá bunka nášho tela pri jeho zásadných funkciách, ako je zažívanie, rozmnožovanie, rast, či činnosť mozgu. Okrem toho zinok zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému. Ľudia, ktorí majú chronický nedostatok zinku sú dokázateľne náchylnejší na infekčné a zápalové ochorenia.

Kde zinok nájdete? Poznáme rastlinné aj živočíšne zdroje, napríklad žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, ryža, slnečnicové a tekvicové semená, mak, strukoviny, červené mäso, ryby, huby, žĺtky atď. V tele sa nevytvárajú veľké zásoby a preto je potrebné zinok neustále dopĺňať.

Selén

Úlohou selénu je ochrana buniek očí pred oxidatívnym stresom. Pôsobí proti predčasnému starnutiu buniek. Znamená to, že neutralizuje voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s poškodením sietnice či iných častí oka. Ak máme selénu dostatok, potom môžu všetky bunky oka fungovať správne a nedochádza k degeneratívnym zmenám, ktoré majú negatívny dopad na ostrosť zraku.

Selén je stopový prvok, ktorý nájdeme hlavne v pečeni, obličkách, slezine a pankrease. Špeciálne u mužov je obsiahnutý aj v semenníkoch, takže jeho hladina a prítomnosť má vplyv na potenciu a dozrievanie spermií. Okrem toho je nevyhnutný pre srdce, vlasy, nervy, pohybový aparát, plodnosť aj oči. Nedostatok selénu v ľudskom organizme sa prejavuje zníženou výkonnosťou a slabosťou, poruchami pečene či kožnými ochoreniami. Zdrojom selénu sú para orechy, slnečnicové semená, tuniak, morčacie a kuracie mäso či vajcia.

Selén ako aj zinok sa nachádzajú vo výživových doplnkoch Ocuvite (www.ocuvite.sk). Ak si chcete zabezpečiť ich prísun v potrebnom množstve, vyberte si jeden z troch produktov – Ocuvite Complete Ocuvite Luteín forte alebo Ocuvite Lutein Premium. Výživové doplnky Ocuvite boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov a obsahujú vyváženú kombináciu kvalitných výživových látok s blahodarným účinkom na oči. Obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E.

Foto: Freepik.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.