Cukrovka je dnes pomerne časté ochorenie, ktoré poskytuje ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Len na Slovensku sa na Diabetes Mellitus (cukrovku) lieči viac ako 355 000 ľudí, pričom takmer 102 000 pacientov je na inzulínovej liečbe.
Ľudia, ktorí trpia cukrovkou môžu pri dôkladnej liečbe viesť takmer plnohodnotný život. Ak však svoje ochorenie zanedbajú, môže sa im to negatívne vrátiť.
Najčastejšie komplikácie v u cukrovkárov sú srdcovo-cievne ochorenia, komplikácie s očami, komplikácie s obličkami, či diabetická neuropatia – častá príčina vzniku diabetickej nohy, ktorá môže končiť amputáciou nohy.
Mnohé deti s týmto ochorením nechcú prijať do predškolských zariadení či táborov z dôvodu, že môžu upadnúť do hypoglykemickej kómy.
Ako sa chrániť?
Aby diabetik predišiel vyššie uvedeným komplikáciám a mal dobré výsledky, musí si denne merať glykémiu minimálne 10x. To je zhruba 3650 vpichov ihly do bruška prstov ročne. Ani v tomto prípade sa však nemusí výskytu hypoglykémii alebo hyperglykémií úplne vyhnúť.
Správna liečba pacienta pritom ušetrí nie len jeho zdravie, ale aj financie. Pacienti s liečbou hemodialýzy totiž štát ročne stojí zhruba 24 489€.
Senzory pre diabetikov
Dnes už existuje senzor, ktorý diabetikovi odmeria glykémiu každých 5 minút (288x denne, 105 120x ročne) a následne online dokáže odhaliť všetky výkyvy glykémie, zlepšiť výsledky diabetu a tým predchádzať vzniku nákladných chronických komplikácií diabetu a v podstate ušetriť peniaze nášmu zdravotníctvu.
Takéto senzory bohužial v súčasnosti poistovne nepreplácajú. To však môžeme zmeniť jedným podpisom pod petíciou za ich preplácanie. Viac info nájdete tu.