Deti a alergia

24. augusta 2020
2364
 

Alergická nádcha u detí je čím ďalej, tým bežnejším javom nielen u nás. Bez ohľadu na intenzitu prejavov alergie je jej liečba náročná, keďže dieťa nerozumie súvislostiam a s dodržiavaním niektorých zásad môže mať problémy. A ak ste navyše rodič alergického dieťaťa, vaša snaha mu pomôcť a uľaviť mu od nepríjemných príznakov je vašou prioritou.

Ak trpia deti, trpia aj ich rodičia

Sezónna alergická nádcha je nezvyčajná u detí mladších než 2 roky. Typický vek, kedy sa alergia diagnostikuje, je okolo 4 až 6 rokov. Symptómy vrátane svrbenia, opuchu a začervenania očí väčšinou vrcholia v neskorom detstve a dospievaní.

Rodičia nechcú, aby ich dieťa trpelo. Alergia možno nevyzerá ako veľký problém, veď na to sa neumiera… ak však hovoríme o kvalite života, tá rapídne klesá so stupňujúcimi sa príznakmi. Ako má rodič pre alergické dieťa urobiť program vonku? Alebo s ním má zostať len vnútri? To by však mohlo mať  negatívny vplyv aj na jeho celkový vývoj. Je preto v záujme oboch (dieťaťa aj rodiča), otestovať alergény čo najskôr a bezodkladne začať s liečbou. Pozor však pri výbere lekára. Dieťa je špecifický pacient a preto je dôležité vybrať detského alergiológa s ohľadom na jeho potreby a skutočnosť ako znáša inú liečbu.

Ako deťom uľaviť od príznakov?

Každopádne existujú produkty, ktoré deťom uľavia od nepríjemných príznakov a sú v lekárni dostupné bez lekárskeho predpisu. Zdravotnícka pomôcka – očné kvapky Vividrin ectoin (www.vividrinectoin.sk) – má okrem svojho unikátneho zloženia aj ďalšiu výhodu. Môžu ich používať aj deti, čo by sme o mnohých produktoch proti alergii nemohli povedať. Zabezpečte dieťaťu vlastnú fľaštičku s kvapkami. Jednu fľaštičku by nemali používať viacerí členovia domácnosti.

Očné kvapky Vividrin ectoin zmierňujú začervenanie, svrbenie a slzenie očí. Zdravotnícka pomôcka obsahuje prírodnú látku ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne. Ectoin pokryje okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou, čím vytvorí na očiach hydrofilm, ktorý na jednej strane zvlhčuje rohovku a poskytuje jej priestor na hojenie, na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi ďalších alergénov z vonkajšieho prostredia.

Ako aplikovať očné kvapky malým deťom?

Ak dieťa spolupracuje, máte vyhraté. Keďže je aplikácia očných kvapiek často nepríjemná aj dospelým, poraziť silný očný reflex pri deťoch je niekedy nadľudský výkon. Najlepšie sa kvapky aplikujú v polohe ležmo. Dieťaťu povedzte, aby hľadelo oboma očami na jednu stranu, ukazovákom jemne odtiahnite dolné viečko a aplikujte kvapky do tej strany, kam sa nepozerá. Uvoľnite viečko, aby dieťa mohlo okom zažmurkať, čím sa kvapky dostanú do celého oka. Proces opakujte na druhom oku. Ak rozumné argumenty nevedia dieťa presvedčiť na spoluprácu, privolajte si na asistenciu ďalšiu osobu. Jemne pridržte hlavu tak, aby sa kvapky dostali tam, kam potrebujete.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.