MASÁŽ NÔH, NAJLEPŠÍ LIEK NA UNAVENÉ NOHY

17. marca 2023
1093
 

Kto by nemiloval masáže? Existujú vôbec takí ľudia? Asi aj áno, ale my všetci ostatní, ktorí radi chodíme na masáže sa určite zhodneme, že ak máme unavené a boľavé nohy napríklad zo športu alebo z dlhého státia či chodenia, masáž nôh nám ich kondíciu zlepší.

Masér, odborník

Odborníci. Čo by sme bez nich robili? Taký dobrý masér dokáže zázraky. Kto raz vyskúšal príjemnú a účinnú masáž, dopraje si ju vždy keď bude mať príležitosť. Áno, masáž odborníkom je najlepšia. Dokážete sa uvoľniť, vaše telo aj myseľ zrelaxujú. Masér má aj zdravotnícke vzdelanie, takže presne vie, kde má zatlačiť a akou silou, aby vám pomohol a neublížil. Ak máte tú možnosť, zverte sa do rúk odborníkovi – masérovi.

Masáž nôh a chodidiel

Čo je to vlastne masáž a prečo sa po nej tak dobre cítime? Masáž je sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy, posilnenie zdravia alebo zvýšenie celkovej odolnosti organizmu. Masíruje sa väčšinou rukami, ale môžu sa používať aj rôzne pomôcky. Poznáme veľmi veľa druhov masáží, napríklad klasická, reflexná, shiatsu, thajská či masáž kameňmi.

Na nohách sa pri masáži zamerajte hlavne na chodidlá, ktoré obsahujú veľmi veľa reflexných bodov, cez ktoré viete uvoľniť alebo zharmonizovať aj iné oblasti organizmu.

Automasáž

Ak nemáte prístup k odborníkovi, masérovi, vyskúšajte automasáž. Postupujte nasledovne:

  • Zahrejte si chodidlo šúchaním rukou.
  • Oboma rukami si celé chodidlo postupne postláčajte.
  • Pomasírujte a povyťahujte medzi prstami postupne všetky prsty na nohách.
  • Palcami krúživými pohybmi a jemným stláčaním prejdite postupne všetky miesta na chodidle aj na priehlavku aj na členku.

Pri automasáži chodidiel môžete využiť aj rôzne pomôcky ako napríklad tenisovú loptičku.

Masážne gély

Aj masážne gély dokážu pomôcť k tomu, aby sme uľavili boľavým a unaveným nohám. Vyskúšajte napríklad gél s obsahom mäty, ktorá pôsobí proti únave, prekrvuje pokožku, stimuluje hojivé procesy a uvoľňuje svalstvo.

Kontraindikácie masáže

Existujú situácie, kedy by ste sa masáži mali radšej vyhnúť, alebo ju minimálne mali konzultovať s lekárom. Patria sem akútne a chronické ochorenia organizmu ako napríklad horúčka, akútne zápaly v tele, vnútorné zranenia, akútne zápaly žíl, trombóza, embólia, otvorené rany a pod.

Vnútorná výživa

Podporte dobrú kondíciu vašich nôh aj cielenou vnútornou výživou s obsahom aktívnych látok. Môžete ich užívať aj preventívne, nie až keď máte problémy. Výživové doplnky  MOBIVENAL micro* a MOBIVENAL micro Simple* obsahujú aktívne látky diosmín a hesperidín, pričom Mobivenal micro* je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského, ktorý prispieva k normálnej činnosti cievnej sústavy). Viac sa dozviete na www.mobivenal.sk.

* Výživový doplnok. Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej a vyváženej stravy.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.