Počuli ste už o syndróme počítačového videnia?

14. mája 2019
3814
 

Kto by nemiloval filmové či seriálové maratóny? Niekedy si ani neuvedomíme, že hodiny pozeráme na obrazovku či monitor. Takmer bez prestávky. A možno aj pri zlom osvetlení. Až štípanie očí nás upozorní na to, že stačilo!

Pri dlhom pozeraní na monitor či obrazovku sú naše oči nútené, aby pracovali intenzívnejšie. Menej žmurkáme, obrazovka má odlesky a odrazy, takže text sa nám ťažšie číta, aj preto sa oči rýchlo vysušujú,. Tiež sú preťažené a následne vznikajú problémy. Príznaky nadmerného zaťaženia očí sú väčšinou prechodné. Ak však neurobíme ani minimálne opatrenia, aby sme záťaž očí zmiernili, môže sa objaviť syndróm počítačového videnia sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Únava očí môže byť tieť spojená s bolesťami hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťami krku a ramien. Krátkodobá únava očí môže prerásť do syndrómu suchého oka. Suché oko sa prejavuje svrbením, pálením, bolesťou pri žmurkaní alebo aj pocitom cudzieho telesa v oku.

Prečo vzniká syndróm počítačového videnia?

Vznik syndrómu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Zaraďujeme sem správne osvetlenie miestnosti, nastavenie jasu monitoru, vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky, celkové držanie tela pri sedení, ale napríklad aj uhol hlavy pri pozeraní na monitor. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vašich očí a spôsobiť syndróm počítačového videnia a teda aj syndróm suchého oka. Je dobre vedieť, že spôsobené ťažkosti môžete obmedziť na minimum, ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Zdroj foto: Pixabay.com

Ako bojovať proti syndrómu počítačového videnia?

Pri podráždených očiach je dobré účinne zasiahnuť a dopriať očiam okamžitú úľavu od nepríjemných pocitov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na okamžité účinky umelých sĺz Hyal Drop multi, vďaka ktorým sa zvlhčí povrch očí a ich štípanie sa okamžite zmierňuje. Obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá sliznicu oka hydratuje. Vďaka tomu, že neobsahujú konzervačné látky si ich môžete do očí aplikovať tak často ako potrebujete. Teraz ich v lekárni kúpite s osvedčeným, pohodlnejším aplikátorom.

K zmierneniu alebo úplnému odstráneniu syndrómu počítačového videnia môžu prispieť aj ďalšie opatrenia:

  • osvetlenie v miestnosti upravte tak, aby bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo intenzitu svetla z monitora či obrazovky,
  • monitor počítača pri práci si nastavte do výšky vašich očí tak, aby ste mali hlavu v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii,
  • pravidelné prestávky pri práci sú kľúčové, počas nich si zacvičte s očami, ale aj ramenami, chrbtom či pažami,
  • vhodná stolička pri práci s oporou pre krk a chrbát je dôležitá, aby ste zabránili preťaženiu a tým eliminovali syndróm počítačového videnia.

Ak problémy naďalej pretrvávajú, dokonca sa stupňujú, je načase navštíviť odborníka – špecialistu na oči. Dá vám odborné rady a urobí vám komplexné a podrobné vyšetrenia očí.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.