Bratislava sa dočká lodnej mhd. Pomôže to?

25. februára 2019
4620
 

Dopravná situácia v hlavnom meste Slovenska je čoraz horšia. Najmä v pracovných dňoch sa v Bratislave tvoria obrovské zápchy, ktoré ľudom znepríjemňujú cestu do práce a škôl. Riešenie by mala priniesť lodná doprava.

Do Bratislavy denne cestuje za prácou a školou zhruba 150 000 ľudí. Táto skutočnosť sa samozrejme premieňa aj na dopravnom kolapse, s ktorým naše hlavné mesto už niekoľko rokov zápasí. Už tak zlú situáciu zhoršujú dopravné obmedzenia, v podobe uzatvorenia ulice Nivy a čiastočná uzávierka diaľničného zjazdu D1 v smere z Petržalky do centra Bratislavy.

Riešenie pre obyvateľov ale aj návštevníkov mesta by mala priniesť lodná preprava. Ministerstvo dopravy už podpísalo zmluvu v hodnote 92 200€ o vypracovaní štúdie pre vytvorenie pravidelnej lodnej linky medzi Šamorínom a Bratislavou. Ak sa všetko zrealizuje podľa plánu, tak už čoskoro by sme sa mali dočkať lodnej dopravy s názvom Dunajbus. Plánované zastávky by mali byť v Šamoríne, Hamuliakove, Čunove, Kyselici, Vojke, Eurovei, Au Café, River Parku a na Devíne. Do jedného Dunajbusu by sa malo zmestiť až 140 cestujúcich, pričom počas dopravnej špičky by mala lod štartovať každých 15-minút.

Navrhovateľom tohto smelého plánu je Pro Danubia – Združenie obcí pre miestnu dopravu po Dunaji. Začiatok výstavby prístavísk sa očakáva v roku 2021 a celkové náklady by mali dosiahnuť asi 60 miliónov eur. Očakáva sa, že na trase Bratislava-Šamorín by sa ročne mohlo prepraviť viac než jeden milión cestujúcich, pričom plavba z Hamiliakova do centra hlavného mesta by trvala 25 minút.

Foto: Pixabay.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.