Viete, ako vyzerala prvá fotografia na Instagrame a video na Youtube?

4. októbra 2019
4993
 

Dnes už si to bez internetového pripojenia vieme predstaviť len ťažko. Nie je však až tak dávno, kedy podobné technologické výdobytky využívala len hŕstka vyvolených. Viete kedy bola nahratá prvá fotografia na Instagram, alebo ako vyzeralo prvé video na YouTube?

Dnes už na internete nájdeme všetko a dopátrať sa k zdroju informácií je niekedy priam nemožné. V minulosti to však celé vyzeralo inak. Možnosti internetového pripojenia ani zďaleka neboli také rozmanité ako dnes.

Prvá fotografia na Instagrame

Autorom prvej fotografii zverejnenej na Instagrame bol pochopiteľne jeden z jej zakladateľov Kevin Systrom. Fotku so svojim psom publikoval ešte v júli 2010. Kým dnes už Instagram môže využívať takmer ktokoľvek, pôvodne išlo o mikroblogovaciu sieť určenú výhradne pre operačný systém IOS, ktorý pre svoje zariadenia využíva spoločnosť Apple. Dnes už na Instagrame ľudia zdieľajú videá, v minulosti však išlo výhradne o fotografie vo štvorcovom rozmere.

Prvý status na Twitteri

V našich končinách sa síce Twitter nikdy nestretol s úspechom, no v USA ide o mimoriadne populárnu formu komunikácie. Celkovo ju využíva viac než 300 miliónov užívateľov. Prvý tweet zverejnil 21. marca 2006 jeho spoluzakladateľ Jack Dorsey.

Prvé video na YouTube

Medzi najstaršie platformy, vďaka ktorým môžeme zdielať svoje zážitky s celým svetom patrí YouTube. Prvé video tu bolo zverejnené 23. apríla 2005 a dnes má už viac než 76.miliónov prezretí. Nejde pritom o nič špeciálne, len o krátke záznam z návštevy Zoo.

Prvá fotografia na internete

Prvou fotkou, ktorú ste si mohli pozrieť na internetovej stránke so skratkou www bol záber s rockovou kapelou Les Horribles Cernettes. Dievčatá za toto prvenstvo môžu vdačiť inžinierovi Timovi Berners-Lee, ktorý v roku 1992 prišiel s projektom pod názvom World Wide Web.

Rozpačitý začiatok Wikipedie

Dnes už nie je žiadne tajomstvo, ak mnoho študentov pri svojej práci využíva obľúbenú Wikipediu. Údaje z tejto internetovej encyklopédii dnes ponúkajú množstvo informácií v desiatkach jazykových verzií. V roku 2001, kedy táto stránka začínala to však tak nebolo. Na začiatku bola dostupná len vo veľmi obmedzenom množstve jazykových verzií a pochopiteľne ani samotné informácie neboli také pestré, ako dnes.

Prvý internetový banner

Tiež vám idú na nervy všetky reklamy, ktoré na vás na internete vyskakujú? Ich história sa začala písať viac než dvadsať rokov dozadu. Prvý banner ste mohli vidieť 27. októbra 1994 na stránke wired.com. V tej dobe ľudom určite neprišiel taký otravný a s najväčšou pravdepodobnosťou naň klikali s radosťou.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.