Nepríjemné alergie nás potrápia aj na jeseň

20. augusta 2019
4115
 

Alergia nie je pre nikoho prijemná vec. U mnohých alergikov sú jej prejavy sezónnou záležitosťou, no niekoho neprijemné svrbenie a slzenie očí trápi po celý rok. Je samozrejmé, že najviac alergií sa prejavuje na jar, kedy kvitnú takmer všetky byliny, rastliny či stromy a ovzdušie je plné peľov. Komplikácie však môžu prekvapiť aj na jeseň.

S koncom leta si väčšina alergikov konečne vydýchne. Nie je však nič nezvyčajné, ak niekoho alergie trápia aj v ďalších mesiacoch.

Alergia na palinu a ambróziu

Alergie na peľ paliny a ambrózie sa začínajú prejavovať v druhej polovici augusta a pretrvávajú do konca septembra. Palina a ambrózia sú dva najsilnejšie peľové alergény jesenných dní. Vyprodukujú milióny peľových zŕn, na ktoré reagujú mnohí alergici trpiaci sennou nádchou. Neskôr dominujú v ovzduší alergény plesní či húb.

„Trpím peľovou alergiou najmä na jeseň. Prejavuje sa mi to kýchaním, svrbením nosa a očí, ktoré k tomu aj neuveriteľne slzia,“ hovorí 35-ročná Anna. „Veľmi mi v tomto období okrem protialergických liekov pomáhajú očné kvapky proti alergii Vividrin ectoin. Vďaka ich zloženiu sa cítim v pohode a môžem normálne fungovať.“

Kvalitné očné kvapky vás zbavia zápalu

Pri zápale očných spojiviek je pre okamžitú úľavu od nepríjemného svrbenia či pálenia vhodné použiť očné kvapky Vividrin ectoin, ktoré pomôžu oku zbaviť sa alergénov a zároveň ho ochránia pred vstupom ďalších alergénov do sliznice. Alergikmi obľúbená zdravotnícka pomôcka Vividrin ectoin s obsahom prírodných látok ectoin a kyseliny hyalurónovej pôsobí na sliznicu oka zvlhčujúco a ochranne. Ectoin napomáha liečbe zápalu spojiviek tak, že pokryje okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou, čím vytvorí na očiach hydrofilm, ktorý na jednej strane zvlhčuje rohovku a poskytuje jej priestor na hojenie, na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi ďalších alergénov z vonkajšieho prostredia.

Zdroj: Pixabay.com

Ďalšie komplikácie u alergikov 

Na jeseň sa tiež pomaly začíname premiestňovať do našich obydlí a budov. Je preto vhodný čas na odstraňovanie všetkého, čo udržuje zvýšenú vlhkosť, a tým aj zvýšený výskyt plesňových spór. Plesňové a hubové spóry niekedy nevieme zrakom rozpoznať, takže pre vyhnutie sa týmto alergénom musíme pozorne sledovať alergické príznaky. Ak sa objavia, okamžite opustite daný priestor, alebo nájdite a odstráňte zdroj plesní či húb. Keďže jesenné obdobie je chladnejšie a začína sa kúriť, zabezpečte tiež stálu teplotu vzduchu a jeho cirkuláciu v miestnosti, znížite tým výskyt plesní a prachových roztočov.

Nezábudajte na testy!

Ak ste počas tohto roku pocítili prvýkrát prejavy alergie na vlastnej koži, práve teraz je ideálne obdobie na kožné testy, ktoré vám pomôžu zistiť, na čo ste alergickí. Koho sužuje celoročná alergia, nevyhne sa jej príznakom ani na jeseň ani v zime. Zaraďujeme sem alergie na prach, roztoče, lieky či potraviny.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.