Pomôžte deťom rozvíjať sa!

29. januára 2019
3951
 

Navštívili ste už niekedy materské centrum? Ak máte doma drobca, alebo jeho príchod len čakáte, možno sa vás téma materských centier už dotkla. Pre rodičov, či starých rodičov, bývajú zaujímavé najmä aktivity, do ktorých sa môže v centre zapojiť. Ako vyzerá program v jednom z nich vysvetlila Jana Sýkorová, riaditeľka MC Slniečko.

Čo vás v materskom centre čaká?

„V prvom rade sa zameriavame na aktivity pre rodičov s deťmi, ktoré sú orientované na deti. Napríklad Malí muzikanti je aktivita zameraná na rozvoj komunikačných zručnosti, percepcie, rytmického cítenia, ale aj pohybovej koordinácie a hrubej motoriky. Ide hlavné o zábavnú formu pohybovej aktivity, pri ktorej však využívame len ľudský hlas alebo hudobné nástroje a vlastné telo. Učíme deti spoznávať rôzne zvuky,  hru na telo, na nástrojoch recitovať a spievať – už podľa veku detičiek. Ďalšou obľúbenou aktivitou je Cvičenie pre rodičov s deťmi. Na piesne a riekanky precvičujeme celé telo. Nenahrádzame fyzioterapiu ani Vojtovu metódu, ale zdravotnými cvičeniami rozhýbavame svalstvo chrbtice, pletence nôh i paží. Využívame rôzne pomôcky, náčinie, ale hlavne je cvičenie postavené na vzťahu rodič – dieťa a ich vzájomné prepojenie. A v neposlednom rade máme otvorenú montessori herňu pre rodičov s deťmi, ktorá je teraz zapojená i do projektu Učenie pre život s nadáciou The Human Safety Net. I tu pracujú s deťmi aj rodičia – hravou formou sa učia spoznávať aktivity každodenného života, rozvíjajú zmysly, motoriku, kognitívne myslenie.

Nechýbajú u nás ani aktivity zamerané na dospelých – pravidelné aktivity sú hlavne pohybového charakteru – Zumba pre ženy aj Pilates a Cvičenie na boľavý chrbát sa tešia obľube nie len u mám, ale aj u starých mám, ktoré rady prídu a urobia niečo pre seba. Samozrejme, nechýbajú prednášky o zdravej strave, o imunite, stretnutia s fyzioterapeutkou kvôli plochým nožičkám. 

V obľube sú aj aktivity zamerané na rodinu – veľké celoslovenské akcie – Míľa pre mamu, Medzinárodný deň materských centier, karneval, Mikuláš pre najmenších, Burzy oblečenia, tvorivé dielne k sviatkom, výlety po Slovensku i víkendové pobyty pre rodinky. Našim cieľom je spájať rodinu, aby aj muži mali priestor a možnosť stráviť čas so svoji najbližšími.“

Angličtina aj kurz šikovných rúk, kde si oddýchnete

A to nie je všetko! Vo viacerých centrách je veľmi obľúbenou pravidelnou aktivitou angličtina pre najmenších, alebo aj ručné práce pre ženy. „Sú obľúbené hlavne preto, že v rámci množstva práce, ktoré ženy doma vykonávajú, majú málo času venovať sa svojim koníčkom – háčkovaniu, štrikovaniu, šitiu, pleteniu z papiera…jednoducho relaxovať. V materskom centre majú na to priestor. Deti sa hrajú v herni a maminky relaxujú práve ručnými prácami, pri ktorých mnohokrát vyriešia i viaceré rodinné trápenia alebo sa pochvália úspechom, ktorý je pre ne dôležitý,“ dodáva riaditeľka Jana Sýkorová.

Teraz môžete svoje centrum podporiť hlasom

Zaujali vás aktivity v centrách? Teraz im môžete jednoducho prispieť k vytvoreniu inšpiratívneho prostredia pre šťastný a zdravý intelektuálny vývoj detí. Spoločnosť Procter & Gamble v spolupráci so sieťou predajní dm drogerie markt štartuje ďalší ročník projektu „Pomáhame materským centrám“, ktorý potrvá do 28. februára 2019. Podporiť materské centrá môžete jednoduchým hlasovaním na stránke www.mojadm.sk/pomahamemc.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.