DOD na ORL klinike: Až 90% problémov so sluchom sa dá riešiť!

4. marca 2019
3492
 

Prvý marcový víkend sa niesol v znamení sluchu. Možno ste o tom ani nevedeli, no 3. marec je tiež Svetový deň počutia. Pri tejto príležitosti sa v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (UNB) v sobotu stretli desiatky ľudí, ktorí využili Deň otvorených dverí na ORL klinike a nechali si bezplatne vyšetriť svoj sluch u odborníkov.

Ak nás bolí v hrdle, prípadne máme horúčku, tak väčšina z nás okamžite vyhľadá pomoc lekára. V prípade sluchu však lekárske vyšetrenie častokrát úplne zbytočne odkladáme. Až 90% porúch sluchu patrí medzi odvrátiteľné poškodenia zdravia, preto by sme lekárske vyšetrenie odkladať určite nemali. Je tu však aj skupina ľudí, ktorá sa s poškodeným sluchom už narodila. „Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-60 tisíc novorodencov. Pri akceptovanom celoeurópskom výskyte 1-2 hluchých novorodencov na 1000 narodených možno predpokladať, že každoročne treba riešiť problém hluchoty u 60-100 novorodencov. Tento problém, čo do objemu, je len malá časť z celkového počtu sluchových porúch, ale tvorí veľmi závažný spoločenský jav, ktorému sa venuje mimoriadna pozornosť, aby sme malým deťom s ťažko poškodeným sluchom umožnili obdobné možnosti rozvoja ako ich počujúcim kamarátom,“ objasnil Prof. MUDr. Milan Profant, CSc., prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky LF UK a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, UNB.

Málokedy sa stane, aby nemocničná čakáreň praskala vo švíkoch aj počas víkendu. Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Na ORL kliniku v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (UNB) v sobotu zavítalo množstvo ľudí z celého Slovenska, ktorí si prišli dať vyšetriť svoj sluch. „Prišla som sem s mamou, ktorá si už dlhšie sťažovala na to, že nepočuje. Ona si to najprv nechcela pripustiť a myslela si, že počuje tak, ako každý, dlhšie však mala problém s telefonovaním, či pri sledovaní televízie. Keď som jej povedala o možnosti dať sa bezplatne vyšetriť, konečne som ju prinútila, aby si nechala poradiť od odborníkov,“ prezradila Dominika B.

Medicína dnes ponúka niekoľko možností, ako zvýšiť kvalitu života s poškodeným sluchom. Jednou z nich je kochleárny implantát, vďaka ktorému môžete fungovať takmer bez obmedzení. Pacienti, ktorí sa striedali na chodbách ORL kliniky si mohli vyskúšať už pred samotným vyšetrením prístroj, ktorý im aspoň orientačne ukázal, akú intenzitu zvuku ne-počujú. Výsledok tohto testu bol pochopiteľne len orientačný. Objektívne vyšetrenie zvuku sa totiž vykonáva vo zvukovo-izolovanej miestnosti, aby sa predišlo zbytočným okolia. Ešte pred samotnou audiometriou pacienti vyplnili krátky dotazník, následne im vyšetrili uši a odstránili prípadné nečistoty.

„Priznám sa, že som vôbec nevedela, ako takéto vyšetrenie bude prebiehať. Bola som prekvapená, že to šlo tak rýchlo. Všetci boli veľmi ochotní a pani doktorka, ktorá mi robila audiometriu bola skutočne milá. Škoda, že takýto prístup nemajú všetci lekári,“ zhodnotila vyšetrenie Terézia F.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.